جدی 29, 1400 19:28 Asia/Kabul
  • حمایت جمهوری اسلامی ایران از حقوق زنان و دختران در افغانستان
    حمایت جمهوری اسلامی ایران از حقوق زنان و دختران در افغانستان

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت بر حمایت از حقوق زنان و دختران افغانستان و مشارکت آنها در فرآیند صلح و امنیت این کشور تأکید کرد.

به گزارش رادیو دری، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت این سازمان با موضوع زنان، صلح و امنیت  با اشاره به نقش و جایگاه زنان در تحولات اجتماعی، اقتصادی  و زندگی سیاسی کشورها گفت: ایران بر این باور است که حمایت از حقوق همه افغان‌ها از جمله زنان و دختران و مشارکت آنها در فرآیند صلح و امنیت و  نیز آرمان‌های مشروع آنها باید تضمین شود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران برای نقش زنان در توسعه اقتصادی و اجتماعی و نیز حیات سیاسی و فرهنگی جامعه خود اهمیت زیادی قائل است.

 سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران اشاره کرد و افزود: با وجود اعمال تحریم‌های آمریکا که ناقض قوانین بین‌المللی و حقوق اولیه زنان و دختران است، در ایران دستاوردهای چشمگیری در توانمندسازی زنان و دختران از جمله در حوزه آموزش و تحصیلات حاصل شده است.

تخت روانچی سپس با اشاره به وضع زنان خاورمیانه گفت: در این منطقه همچنان شاهد تأثیرات مخرب اشغالگری و مداخلات خارجی و همچنین فعالیت‌های تروریستی هستیم که زنان و دختران را هدف قرار می‌دهد و قدیمی‌ترین مورد وضعیت زنان فلسطینی است که همچنان از پیامدهای چندین دهه اشغال و نقض حقوق بشر رنج می‌برند.  

 

بانوان افغان لغو محدودیت های طالبان علیه زنان را خواستار شدند

کلیدواژه