دلو 02, 1400 08:49 Asia/Kabul
  • واکنش ایران به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص هولوکاست
    واکنش ایران به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص هولوکاست

وزارت امور خارجه ایران جمعه شب در بیانیه‌ای با منفک کردن ایران از اصل و مفاد قطعنامه هولوکاست در مجمع عمومی، این اقدام را سوءاستفاده رژیم صهیونیستی از سازوکارهای بین‌المللی برای سرپوش گذاشتن بر جنایاتش عنوان کرد و آن را مردود خواند.

به گزارش رادیو دری، در این بیانیه آمده است: این اقدام رژیم صهیونیستی تلاش دیگری برای سوءاستفاده از سازوکار‌های سازمان ملل برای سرپوش گذاشتن بر جنایات روزانه این رژیم است که متاسفانه این روزها با حمایت همراه شده است.

این بیانیه می‌افزاید: همانطور که بر همگان روشن است، جنایات دوران جنگ جهانی دوم به علت دو انگیزه نژادپرستی و توسعه طلبی به وقوع پیوسته است که هم اکنون رژیم صهیونیستی میراث‌دار و پرچمدار این دو خوی شیطانی است.

در این بیانیه آمده است: رویکرد نژادپرستانه این رژیم در اسناد متعدد بین‌المللی مورد تصریح قرار گرفته و با وجود اراده مستحکم جامعه بین‌المللی، اسرائیل به عنوان تنها رژیم نژادپرست با ایدئولوژی توسعه طلبی باقی مانده است.

این بیانیه می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران همواره نسل کشی را تحت هر شرایطی محکوم و غیرقابل توجیه دانسته و از همین روست که در طول جنگ جهانی دوم، ایران میزبان آوارگان این جنگ از برخی کشور‌های اروپایی بوده است؛ در عین حال رژیم جعلی صهیونیستی پیوسته تلاش کرده است از قربانیان جنگ جهانی دوم و یهودیان به عنوان توجیهی برای اقدامات بیشرمانه و تجاوزکارانه خود بهره ببرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: این رژیم و سردمداران آن با نقض قوانین بین‌المللی طی هفت دهه گذشته، همه مصادیق جرایم و به خصوص جنایت علیه بشریت را بر ضد مردم فلسطین و مردمان کشور‌های منطقه مرتکب شده‌اند. نسل کشی، ترور، پاکسازی نژادی، تخریب خانه‌ها و محاصره انسانی از جمله جنایاتی به شمار می‌آید که رژیم صهیونیستی پیوسته در حال ارتکاب آن است. 

در پایان این بیانیه عنوان شده است: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تاکید می‌کند پیشگیری از تکرار فجایع تاریخی نیازمند پژوهش‌های تاریخی است که باید بدون قضاوت و پیشداوری‌های سیاسی صورت پذیرد و بنابراین چنین رویکرد‌های تضییقی مورد پذیرش نبوده، چنین قطعنامه‌ای به عنوان رویکردی اجماعی قلمداد نشده و لذا مردود است.

مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه با حمایت رژیم صهیونیستی و آلمان قطعنامه‌ای را در ممنوعیت هرگونه انکار هولوکاست به تصویب رساند. 

شکایت فلسطین از رژیم صهیونیستی به سازمان ملل

کلیدواژه