دلو 06, 1400 08:58 Asia/Kabul
  • رئیسی: در صورت لغو تحریم‌های ظالمانه امکان هرگونه توافق وجود دارد
    رئیسی: در صورت لغو تحریم‌های ظالمانه امکان هرگونه توافق وجود دارد

رئیس‌جمهور ایران گفت: در صورتی که طرف‌ها آماده باشند که تحریم‌های ظالمانه را علیه ملت ایران لغو کنند، جا برای هرگونه توافق کاملا وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ سید ابراهیم رئیسی شامگاه سه‌شنبه در برنامه زنده تلویزیونی با بیان اینکه محصول سفر و دیدار با مقامات کشورها باید تأمین منافع کشور و توسعه در همه زمینه‌ها باشد و لبخند زدن بدون دستاورد برای ملت سودی ندارد، گفت: اگر در مذاکرات جاری طرف‌های مقابل آماده باشند تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را بردارند، زمینه توافق وجود دارد.

رئیس جمهور ایران در پاسخ به این سوال که مذاکرات وین چگونه پیش می‌رود و چنانچه درخواست آمریکایی‌ها برای مذاکره مستقیم به شکل جدی مطرح شود، موضع ایران چه خواهد بود؟ اظهار داشت: این درخواست مدت‌هاست که مطرح می‌شود؛ ولی تا الان مذاکره با آمریکایی‌ها صورت نگرفته است.

رئیسی با بیان اینکه بنای دولت متبوعش تعامل با همه دنیاست، افزود: تعامل با همه کشورهای جهان که بخواهند با ما تعامل داشته باشند را دنبال خواهیم کرد، اما کشورهایی که بخواهند تقابل داشته باشند طبیعتا ما در مقابل آنها مقاومت خواهیم کرد.

سید ابراهیم رئیسی با اشاره به اینکه دولت ایجاد توازن را در سیاست بین الملل دنبال می‌کند، تصریح کرد، ظرفیت عظیم تجاری و اقتصادی می‌تواند با ۱۵ همسایه کشور برقرار شود.

وی در ادامه به قسمت های از سفر اخیرش به مسکو اشاره کرد و افزود: در مسائل مالی و پولی، با روس ها اتفاق نظر داریم که سلطه دلار باید شکسته شود و با ارز ملی خودمان مبادلات تجاری انجام دهیم.

رئیسی با بیان اینکه حذف تعرفه صادرات بین تهران و مسکو می تواند قیمت ها را خیلی متفاوت کند، افزود: نگاه مثبت روسیه در حوزه حذف تعرفه می تواند باعث شود که در حوزه کالاهای اساسی تجارت داشته باشیم.سید ابراهیم رئیسی همه پروژه ها و تصمیمات در سفر به مسکو را در جهت منافع مردم ایران و در جهت توسعه اقتصادی و ارتقای سیاست همسایگی ارزیابی کرد.

رئیسی در دیدار پوتین: برای برقراری روابط راهبردی با روسیه آماده ایم

 

کلیدواژه