حوت 03, 1400 12:13 Asia/Kabul
  • تاکید ایران بر خویشتنداری در تحولات اوکراین
    تاکید ایران بر خویشتنداری در تحولات اوکراین

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تحولات اوکراین طرفین را به خویشتنداری و اجتناب ازهرگونه اقدامی که به تشدید تنش‌ها در اوکراین منجر شود دعوت کرد.

دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوهانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال ۲۰۱۴ پس از تغییر حکومت در اوکراین به طور یکجانبه از کی یف اعلام استقلال کردند.

هفته گذشته دومای روسیه با ارسال درخواستی از رئیس جمهور روسیه ، خواست تا استقلال جدایی طلبان «دونباس» از اوکراین را به رسمیت بشناسد.

تصمیم پوتین برای به رسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک  پس از برگزاری نشست شورای امنیت روسیه و رای مثبت همه اعضای آن در این زمینه اتخاذ شد و به عبارت دیگر بین مقامات ارشد سیاسی ، نظامی و امنیتی روسیه در این باره اجماع نظر وجود دارد.

تحولات چند هفته اخیر و افزایش تنش ها و درگیری ها در شرق اوکراین که تحت عنوان دونباس شناخته می شود ،  احتمال وقوع تحولی بنیادین در باره این منطقه را بشدت افزایش داده بود.

از فوریه 2014 که دولتی غرب گرا در اوکراین با کمک غربی ها روی کار آمد ، روس تباران دونتسک و لوهانسک به دلیل احساس تهدید از نزدیکی کی یف به اروپا و آمریکا ، خواهان استقلال از اوکراین شدند.

با توجه به پیوند های وسیع تاریخی ، فرهنگی ، زبانی و اقتصادی بین این مناطق و روسیه ، مسکو از آنها در مقابل تهاجم ارتش اوکراین حمایت کرد.

جنگ در شرق اوکراین هر چند با امضای توافقات مینسک در حالت آتش بس قرار گرفته اما تا قبل از این نیز همواره درگیری هایی بین جدایی طلبان و نیروهای نظامی اوکراین رخ می داد.

اما در چند هفته اخیر پس از تجمع عظیم نیروهای روسیه در مرزهای غربی این کشور که هم جوار اوکراین است و نیز در بلاروس ، کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا مدعی قصد مسکو برای حمله گسترده به اوکراین شدند؛ادعایی که بارها توسط مقامات ارشد روسیه تکذیب شد.

در همین حال «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه عصر دوشنبه اعلام کرد که مسکو استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخته و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

به گزارش رادیو دری، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص آخرین تحولات در اوکراین گفت: ما با حساسیت موضوعات مرتبط با این کشور  را پیگیری می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران تمام طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت، و معتقداست باید ازهرگونه اقدامی که به تشدید تنش‌ها منجر شود اجتناب کرد.

خطیب زاده همه طرف‌ها را برای تلاش به منظور حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو و در چارچوب مسالمت آمیز فراخواند و افزود: متاسفانه مداخلات و اقدامات تحریک آمیز ناتو با محوریت آمریکا شرایط را در این منطقه پیچیده‌تر کرده است.

پوتین دستور ورود ارتش روسیه به دونتسک و لوگانسک را صادر کرد

کلیدواژه