حوت 03, 1400 14:19 Asia/Kabul
  • رئیسی: گاز طبیعی شکل دهنده آینده انرژی جهان است
    رئیسی: گاز طبیعی شکل دهنده آینده انرژی جهان است

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در نشست مجمع کشور‌های صادرکننده گاز در قطر گفت: گاز طبیعی شکل دهنده آینده انرژی جهان است و منبع انرژی مهمی برای جامعه به حساب می‌آید.

ششمین نشست مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (GECF)، صبح امروز(سه شنبه) با حضور «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران، روسا و نمایندگان کشور‌های عضو و با سخنرانی امیر قطر، با محوریت "امنیت انرژی در جهان" رسما آغاز به کار کرد.

در این نشست رؤسای‌جمهوری، نخست وزیران و وزرای انرژی ایران، الجزایر، مصر، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ونزوئلا، ترینیداد و توباگو و اعضای ناظر شامل آذربایجان، عراق، مالزی، نروژ، پرو و امارات متحده عربی حضور دارند.

به گزارش رادیو دری؛ «سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (سه شنبه) در سخنانی در ششمین نشست مجمع سران کشور‌های صادرکننده گاز گفت: ما بعنوان کشور‌های دارای ذخایر عظیم و صادرکننده گاز طبیعی باید پیام‌مان را به صورت شفاف به جهان اعلام کنیم، هدف از این مجمع حمایت از حقوق حاکمیت کشور‌های عضو و همکاری بیشتر برای اکتشافات گاز طبیعی است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: در شرایطی که جهان با آن به دلیل شیوع کرونا روبه‌رو است پیشنهاد می‌کنم که گاز طبیعی در خدمت اقتصاد جهانی در مرحله پس از کرونا باشد.

رئیسی گفت: ما به‌عنوان کشور‌های دارای ذخایر عظیم و صادر کننده گاز، در راستای ارتقای امنیت تقاضای گازطبیعی، با پیگیری اهداف و رسالت مجمع کشور‌های صادرکننده گاز، می‌توانیم پیامی شفاف را برای تضمین و تامین پایدار انرژی در کوتاه‌مدت و بلندمدت به جهان اعلام کنیم.

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: پس از گذشت بیش از یک دهه از زمان برگزاری اولین اجلاس سران این مجمع اکنون که با شعار «گازطبیعی پاسخی به چالش‌های توسعه پایدار در قرن ۲۱» در دوحه برگزار شد، جهان اکنون بیش از گذشته نیازمند تلاش جمعی کشور‌های عضوِ مجمع، برای تحقق این شعار است.

رئیسی یادآور شد: گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک، ایمن و با منابع غنی قابل استحصال، برای دهه‌های آینده سهم قابل توجهی از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص خواهد داد و مزیت‌های اقتصادی، فنی و زیست محیطیِ خود را در مقایسه با سایر سوخت‌ها حفظ خواهد کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: رویکرد ما به‌عنوان اعضای مجمع کشور‌های صادرکننده گاز، برای عرضه بیشتر گاز طبیعی به بازار جهانی، رویکردی با جنبه‌های انسان‌دوستانه است.

کشور‌های عضو این مجمع در مجموع ۴۵ درصد از سهم تجارت جهانی گاز و ۶۵ درصد از ذخایر اثبات شده جهانی گاز را در اختیار دارند.

مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (GECF) اردیبهشت‌ماه / ثور سال ۱۳۸۰ شمسی در تهران تاسیس شد.

از زمان تأسیس این مجمع تاکنون ۲۳ نشست در سطح وزیران و پنج نشست در سطح سران برگزار شده است.

ایران یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر اثبات‌شده گاز طبیعی جهان است که با داشتن ۳۳۸ هزار کیلومتر شبکه داخلی گازرسانی، از کشور‌های پیشرو در این زمینه به حساب می‌آید و با توجه به موقعیت جغرافیایی و زیرساخت‌های موجود می‌تواند مطلوب‌ترین گزینه برای انتقال گاز به شرق و غرب باشد.

رئیسی: اراده‌ ای جدی برای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و قطر وجود دارد

کلیدواژه