حوت 05, 1400 08:44 Asia/Kabul
  • سفر سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به وین
    سفر سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به وین

"بهروز کمالوندی" سخنگوی سازمان انرژی جمهوری اسلامی ایران اتمی چهارشنبه شب برای انجام رایزنی‌های فنی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر کرد.

کمالوندی چندی پیش نیز به وین سفر و با "رافائل گروسی" مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت وگو کرد که متعاقب آن درباره نصب دوربین های آژانس در مجتمع تسای کرج توافق شد.

به گزارش رادیودری، "علی باقری" معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم سه شنبه گذشته در حاشیه مذاکرات وین با محوریت رفع تحریم های ظالمانه و غیرقانونی ضد ایران،  با "رافائل گروسی" Rafael Grossi مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و رایزنی کرده بود.

"گروسی" پس از این دیدار در توییتر اعلام کرد، گفت‌ وگوهای مهمی با "علی باقری" مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در وین داشته است.

هشتمین دور از گفت‌ وگوهای وین  با محوریت رفع تحریم های ظالمانه و غیرقانونی ضد ایران، پس از یک دوره تنفس کوتاه برای تصمیم‌گیری ها سیاسی،  از روز سه‌شنبه 8 فوریه/19دلو از سرگرفته شده است.

مذاکرات در وین به دلیل ابتکارات تیم مذاکره کننده ایران، پیشرفت‌هایی را تجربه کرده است اما تعلل طرف های غربی به ویژه دولت "جو بایدن" برای جبران اقدامات غیرقانونی دولت پیشین آمریکا و تداوم کارزار فشار حداکثری، منجر به تردیدهایی در جدیت این کشور برای بازگشت به برجام و طولانی شدن روند گفت‌ وگوها شده است.

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه عمان در تهران با بیان اینکه  مذاکرات وین به مرحله حساس و مهمی رسیده است خاطرنشان کرد،  آمریکا  تاکنون هیچ اقدام عملی برای اثبات حُسن نیت خود به عمل نیاورده است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق برجام را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.

امیرعبداللهیان: طرف غربی واقع‌بینانه برخورد کند می‌توان به مرحله توافق نهایی رسید

دیدار دو جانبه "باقری کنی" و هماهنگ کننده گفت‌و گوها در وین

کلیدواژه