حوت 19, 1400 19:45 Asia/Kabul
  • وزیر اقتصاد ایران: نیمی از ترانزیت با افغانستان از دوغارون انجام می شود
    وزیر اقتصاد ایران: نیمی از ترانزیت با افغانستان از دوغارون انجام می شود

وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران گفت: بیش از ۵۰ درصد ترانزیت میان ایران و افغانستان از طریق گمرک مرزی دوغارون در خراسان رضوی(شمال شرق ایران) انجام می‌شود.

به گزارش رادیو دری؛ «سیداحسان خاندوزی» وزیر اقتصاد و دارایی ایران  در حاشیه بازدید از مرز دوغارون گفت: تردد روزانه بیش از هزار دستگاه کامیون حامل انواع کالا‌های صادراتی و ترانزیتی در این گذرگاه زمینی نشان از فعال بودن حوزه اقتصاد در این منطقه و اهمیت این مرز زمینی برای ایران و افغانستان دارد.

خاندوزی تاکید کرد: باید تلاش شود که با  کاهش زمان و هزینه، فرایند تجاری بین دو کشور آسان شود که این موضوع منجر به بهبود رتبه تجارت فرامرزی ایران نیز خواهد شد.

مقدسی رییس کل گمرک ایران نیز در این بازدید گفت: امسال از گمرک دوغارون حدود یک میلیارد دلار کالا به افغانستان صادر شده است.

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در 18 کیلومتری شرق شهرستان تایباد در مرز ایران و افغانستان قرار گرفته است.

دوغارون مهمترین مرز صادراتی ایران و مهمترین مرز زمینی افغانستان برای ارتباط با جهان به ویژه اروپا و کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود.

این مرز، یکی از مهمترین معبرها در مسیرهای ترانزیتی مهم جهان از جمله کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال- جنوب و کریدور حمل و نقل اروپا، قفقاز و آسیاست.

شبانه‌ روزی شدن مرز دوغارون مطالبه‌ فعالان اقتصادی ایران و افغانستان

برقراری ثبات درافغانستان شرط مبادلات تجاری از گمرک دوغارون

 

کلیدواژه