حوت 27, 1400 12:25 Asia/Kabul
  • آمریکا: دسترسی به توافق هسته‌ای در چند روز آینده امکان پذیر است
    آمریکا: دسترسی به توافق هسته‌ای در چند روز آینده امکان پذیر است

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن در آستانه بازگشت به برجام است و به رغم مشکلات، دسترسی به توافق هسته‌ای با ایران در چند روز آینده امکان پذیر است.

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌های ایران که از هشتم فوریه در وین آغاز شده بود، جمعه ۱۱ مارس/20 حوت برای چندمین بار وارد یک دوره استراحت شد.

این مذاکرات به دلیل ابتکار تیم مذاکره کننده ایران، پیشرفت‌هایی را تجربه کرده است اما تعلل طرف‌های غربی به ویژه دولت «جو بایدن» برای جبران اقدامات غیرقانونی دولت پیشین آمریکا و تداوم کارزار فشار حداکثری، منجر به تردیدهایی در جدیت این کشور برای بازگشت به برجام و طولانی شدن روند گفت‌ وگوها شده است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق برجام را نقض کرده است باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و اجرای تعهداتش مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.

به گزارش رادیو دری، تارنمای "نیوزویک" روز پنجشنبه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نامش را بیان نکرد نوشت: پیشرفت قابل توجهی (در مذاکرات وین) بدست آمده است و ما به یک توافق احتمالی نزدیک هستیم.

وی با بکارگیری تاکتیک ضرب‌الاجل‌های ساختگی با توجه به پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد: با توجه به سرعت پیشرفت‌های هسته‌ای ایران زمان بسیار کمی برای دستیابی به توافق باقی مانده است. 

وی در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و تاثیر احتمالی آن‌ بر برجام گفت: واشنگتن اقدامات لازم را انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که تحریم‌های آمریکا بر اجرای پروژه‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای از سوی افراد و نهادهای غیر آمریکایی که مرتبط با برجام هستند تاثیر نگذارد. ما البته مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای (در ایران) که بخشی از اجرای کامل برجام هستند را تحریم نخواهیم کرد. 

در همین حال، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز پنج شنبه در حاشیه مراسم جشن دیپلماتیک نوروز ١٤٠١ که با حضور سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران برگزار شد، اظهار داشت: چهار موضوع به عنوان خط قرمز خودمان در مذاکرات نزدیک به نهایی خودمان پیش رو داشتیم از چهار موضوع در سه هفته گذشته دو موضوع تقریبا حل شده است و به مرحله توافق رسیدیم اما دو موضوع از جمله تضمین اقتصادی همچنان باقی مانده است. 

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: اگر طرف آمریکایی اراده لازم را برای حل و فصل دو موضوع باقی مانده داشته باشد آماده هستیم در نخستین فرصت با حضور وزرا در وین روز جمع‌بندی و تصمیم نهایی را داشته باشیم و به نقطه پایانی توافق برسیم. 

وی با اشاره به ضرورت برداشتن گام‌های ملموس و اعتماد ساز از سوی ایالات متحده آمریکا خاطر نشان کرد: اگر امروز طرف آمریکایی دو مطالبه باقیمانده ما را محقق کند فردا آماده حضور در وین خواهیم بود. 

کلیدواژه