حمل 25, 1401 15:33 Asia/Kabul
  • رئیسی: ایران برادری خود را به همسایگانش ثابت کرده است
    رئیسی: ایران برادری خود را به همسایگانش ثابت کرده است

رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وزیر امور خارجه عراق گفت: ایران برادری خود را به همسایگان در عمل ثابت کرده است و انتظار داریم کشورهای همسایه نیز نسبت به توطئه‌های دشمنان هوشیار باشند.

به گزارش رادیو دری، سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه  در دیدار فواد حسین وزیر خارجه عراق در تهران، با اشاره به روابط برادرانه ایران با همسایگانش اضافه کرد:  ایران چند دهه میزبان آوارگان و مهاجران افغان بوده است و آنها همانند یک ایرانی از مزیت‌های زندگی در ایران برخوردارند. 

رئیس جمهوری اسلامی ایران، داعش را ساخته دست آمریکا و اسرائیل دانست و افزود: این گروه  امروز به نیابت از آنها در افغانستان عمل می‌کند.

رئیسی با اشاره به اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی دو ملت ایران و عراق گفت: روابط دو کشور فراتر از روابط متعارف همسایگی است و اراده  ایران، تحکیم حداکثری این روابط برادرانه است.

وی  تاکید کرد:  تهران از کشورهای همسایه به ویژه عراق انتظار جدی دارد که اجازه هیچ‌گونه حضور مخلّ امنیت جمهوری اسلامی ایران را چه در مناطق تحت کنترل دولت فدرال چه در نواحی تحت هدایت اقلیم کردستان ندهد.

 رئیس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد : ایران تحرکات رژیم صهیونیستی را با دقت تحت نظر دارد و همکاری با این رژیم کودک‌کش قابل پنهان کردن نیست و به هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهیم که آنها از طریق هیچ کشوری از جمله عراق، امنیت منطقه را به خطر بیاندازند.

 رئیسی با بیان اینکه ایران  خواهان یک عراق قوی، باعزت و متحد است تصریح کرد: امنیت عراق را  باید خود عراقی‌ها تأمین کنند و حضور بیگانگان در عراق، امنیت‌ساز نیست.

 وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار گفت: عراق نه تنها خود را همسایه بلکه هم‌پیمان و دوست  ایران می‌داند.

فواد حسین تصریح کرد:  عراق هرگز جایی برای اقدام علیه امنیت ایران نخواهد بود.

رئیسی: ایران از استقلال و امنیت عراق حمایت می‌کند

رئیسی : تعمیق روابط کشورهای همسایه می‌تواند امنیت ساز باشد

 

کلیدواژه