حمل 26, 1401 11:10 Asia/Kabul
  • ایران ادعاهای بی‌اساس در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا را رد کرد
    ایران ادعاهای بی‌اساس در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا را رد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه با مردود دانستن ادعاهای بی اساس علیه ایران، در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: انتشار گزارش‌های تکراری و بی‌پایه هیچگونه مشروعیتی برای اینگونه گزارش‌ها ایجاد نمی‌ کند.   

به گزارش  رادیو دری،  "سعید خطیب زاده  " سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه گفت: هیچ انتظاری از دولتِ معتاد به دروغ آمریکا برای بیان حقایق و واقعیت‌های موجود نمی‌توان داشت و ماهیت سوگیرانه، سیاسی و مداخله جویانه این گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا  برای همگان و برای ملت ایران واضح  است. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: دولت آمریکا با  تاریخی مملو از جنگ، کودتا، تجاوز، ترور، آدم‌ربایی، محاصره اقتصادی و قتل مردمان بیگناه در اقصی نقاط جهان ناقض اصلی حقوق بشر بوده و به هیچ‌وجه شایستگی سخن گفتن از مفاهیم متعالی مانند حقوق بشر را ندارد.

خطیب زاده همچنین گفت: آمریکا در حالی اشک تمساح درباره ملت ایران می‌ریزد که جنایت‌های این کشور علیه ایران از جمله ساقط کردن هواپیمای مسافربری و تحریک اذناب داخلی در ترور مردم و مسئولین در طول دهه های گذشته و تلاش همه‌جانبه برای محروم کردن ملت سرافراز ایران از حقوق اولیه خود، برای همیشه در اذهان مردم ایران زنده است.

به گفته خطیب زاده؛ اقدامات قهری یکجانبه آمریکا از جمله تحریم‌های غیرقانونی اقتصادی این کشور که مصداق روشن تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران و از جمله موانع اصلی ورود داروهای ضروری برای بیماران ایرانی شده است، خود نقض فاحش حقوق مردم ایران را در پی داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه، ادعاهای رژیم آمریکا را  ریاکارانه و به منظور نیل به اهداف سیاسی نامشروع این کشور دانست و تاکید کرد: دستور مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا برای ترور بزدلانه سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی که قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا بود، به خوبی ماهیت تروریستی ایالات متحده را به نمایش گذاشته است.  

خطیب زاده افزود: دولت آمریکا چشم خود را در برابر نقض های فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در  داخل کشور خود و متحدین  اذنابش بسته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: خشونت های افسارگسیخته پلیس و قتل سیاهپوستان در جلو دیدگان مردم، رویکردهای ضد حقوق بشری دولت آمریکا را عیان می سازد و تاسف‌بار تر آنکه پاسخ آمریکا به این موارد از نقض حقوق بشر تنها اقدامات نمایشی، بی اعتنایی و بی توجهی بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران براساس موازین حقوق داخلی و تعهدات بین المللی خود همواره در راستای تحقق حقوق ملت بزرگ ایران و ارتقاء آرمانهای اصیلی چون حقوق بشر راستین حرکت کرده است.

انتشار گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا/ تکرار ادعاهای بی‌ اساس علیه ایران

کلیدواژه