حمل 26, 1401 11:22 Asia/Kabul
  • گام بلند سازمان انرژی اتمی ایران در حفاظت از تاسیسات هسته‌ای
    گام بلند سازمان انرژی اتمی ایران در حفاظت از تاسیسات هسته‌ای

رسانه شورای عالی امنیت ملی ایران از گام بلند سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در حفاظت از تاسیسات هسته‌ای خبر داد.

در طول چند سال اخیر و در سایه کم توجهی آژانس بین المللی انرژی اتمی به ضرورت ایفای نقش مسئولانه در حوزه صیانت از فعالیتهای هسته ای صلح آمیز کشورها، برخی اقدامات شرورانه که رژیم صهیونیستی به صورت تلویحی مسئولیت آن را پذیرفت، موجب وارد شدن خسارتهایی به تاسیسات هسته ای ایران شد.

اگرچه این اقدامات هرگز نتوانست تاثیری تعیین کننده در پیشرفت برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران داشته باشد اما با توجه به حساسیتی که در ماهیت فعالیت های هسته ای نهفته است، اتخاذ راهبردهای جدید در ابعاد ساختاری، نرم افزاری و سخت افزاری برای تآمین کامل امنیت تاسیسات اتمی در دستور کار مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفته است.

به گزارش رادیو دری، براساس برنامه‌ریزی جدید سازمان انرژی اتمی ایران، دستگاه‌ های ویژه تولید روتور(بخش چرخندهٔ یک دستگاه) و بیلوز (قطعه ای برای آب بندی) از مجموعه صنعتی تسای کرج به مجتمع شهید احمدی روشن در نطنز منتقل و فرآیند تولید قطعات سانتریفیوژ در کارگاه‌های جدید آغاز شد.

براساس این گزارش، با انتقال و نصب تجهیزات در محل جدید از روز پنج شنبه و پس از خارج شدن ماشین آلات از مهر و موم آژانس بین المللی انرژی اتمی، فرآیند تولید قطعات سانتریفیوژ در سایت نظنز آغازشد.

فعالیتهای نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در محل جدید تغییری نخواهد کرد و براساس روال جاری، تصاویر دوربین های نظارتی به این نهاد تحویل نمی شود.

این اقدام مهم و راهبردی جمهوری اسلامی ایران در میانه مذاکرات رفع تحریم های ظالمانه را باید گامی تعیین کننده در مسیر افزایش ضریب حفاظتی و امنیتی تاسیسات هسته ای و صنایع مرتبط با آن قلمداد کرد.

همچنین این اقدام ارزشمند سازمان انرژی اتمی ایران که دارای پیام قاطع و صریح به معاندان و طراحان اقدامات شرارت آمیز علیه فعالیتهای صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی است، ضمن آن که بار دیگر سرعت و ابتکار عمل متخصصان هسته ای ایران در واکنش به تهدیدات سخت و نرم را به نمایش گذاشت، ترجمان روشنی از پیگیری راهبرد اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب بود که هشمواره بر گره نزدن فعالیتها و برنامه های کشور به مذاکرات با طرفهای خارجی تاکید داشته اند.

نگاه بلند مدت جمهوری اسلامی ایران به تولید انرژی هسته ای

کلیدواژه