ثور 06, 1401 08:07 Asia/Kabul
  • نماینده ایران در سازمان ملل: مسجد الاقصی باید تحت قوانین بین‌المللی محافظت شود
    نماینده ایران در سازمان ملل: مسجد الاقصی باید تحت قوانین بین‌المللی محافظت شود

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت:برای جلوگیری از یک فاجعه با تاثیرات گسترده، وضعیت تاریخی و قانونی مسجد الاقصی باید تحت قوانین بین‌المللی محافظت شود.

به گزارش رادیو دری، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نشست روز دوشنبه شورای امنیت در مورد بررسی تحولات فلسطین، با انتقاد از سکوت و بی عملی شورای امنیت در قبال جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین  اظهار داشت تا زمانی که شورای امنیت همچنان به انفعال و سکوت خود در قبال این جنایات ادامه می دهد، دستیابی به حقوق فلسطینیان محقق نخواهد شد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: تداوم موضع کنونی شورای امنیت تنها رژیم اسرائیل را برای تداوم اشغالگری و جنایات خود علیه مردم مظلوم فلسطین تشویق و جسورتر کرده است.

وی گفت: جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین کاملاً مستند و غیرقابل انکار است؛ آنها طبق قوانین بین المللی جنایات جنگی تلقی می شوند و عاملان چنین جنایاتی باید بدون تأخیر بیشتر به دست عدالت سپرده شوند.

 سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت: شورای امنیت باید تعهدات خود را در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بر اساس منشور انجام دهد و اسرائیل را از طریق تمام ابزارهای قانونی که در اختیار دارد، پاسخگو کند. 

تخت روانچی با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی فلسطین گفت اوضاع در فلسطین اشغالی با ادامه سیاست‌های نژاد پرستانه و جنایات وحشیانه اسرائیل علیه مردم فلسطین بی‌وقفه و بدون پاسخگویی این رژیم وخیم تر شده است.

وی گفت: رژیم اسرائیل جنایات خود را در مقابل دیدگان جامعه بین المللی انجام داده و به خوبی می داند که با هیچ عواقبی مواجه نمی شود.

تخت روانچی همچنین فعالیت های بی ثبات کننده رژیم اسرائیل در منطقه را مورد اشاره قرار داد و گفت رژیم اسرائیل با نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و با تهدید آشکار به استفاده از زور علیه سایر کشورهای منطقه، به فعالیت های بی ثبات کننده و شرورانه خود در منطقه ادامه می دهد که تهدیدی واقعی علیه صلح و امنیت منطقه است.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: مناقشه فلسطین تنها در صورتی قابل حل است که اشغال پایان یابد و حقوق مسلم مردم فلسطین به طور کامل به رسمیت شناخته شده  و مورد حمایت قرار گیرد و در نتیجه، حاکمیت مردم فلسطین بر سرزمین های اشغالی بازگردانده شود.

روانچی در پاسخ به اتهامات بی پایه و اساس نماینده رژیم صهیونیستی علیه ایران نیز اظهار داشت نماینده رژیم اسراییل با توسل به دروغ و سوء استفاده از  تریبون شورای امنیت بار دیگر ادعاهای واهی علیه کشورم مطرح کرد که قاطعانه رد می شود.

تخت روانچی گفت: این ادعاهای بی اساس فقط با قصد منحرف کردن توجه از تجاوزات مداوم رژیم اسرائیل به فلسطین و کشورهای منطقه مطرح شده است. این یک اقدام بیهوده است زیرا جامعه بین المللی به خوبی از دروغ و فریب اسرائیل آگاه است.

کلیدواژه