ثور 07, 1401 07:58 Asia/Kabul
  • تخت‌روانچی: جنگ علیه تروریسم نباید بهانه‌ای برای تضعیف حاکمیت سوریه باشد
    تخت‌روانچی: جنگ علیه تروریسم نباید بهانه‌ای برای تضعیف حاکمیت سوریه باشد

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: بحران سوریه بدون پایان اشغالگری و ریشه کن کردن تهدیدهای تروریستی قابل حل نیست.

به گزارش رادیو دری، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز سه شنبه در نشست شورای امنیت در مورد تحولات سیاسی و بشردوستانه سوریه تصریح کرد: در بیش از یک دهه از آغاز جنگ در سوریه، نیازهای بشردوستانه در این کشور به بالاترین حد خود رسیده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، با بیان اینکه بحران اقتصادی کنونی بر مردم عادی، به ویژه کودکان، زنان، سالمندان و افراد دارای معلولیت تأثیر گذاشته است،گفت: با توجه به وضعیت وخیم انسانی، لغو تحریم های یکجانبه ضد مردم سوریه بیش از هر زمان دیگری حیاتی است.

تخت روانچی افزود: ایران از ابتکاراتی که برای تسهیل بازگرداندن پناهندگان و آوارگان داخلی حمایت می کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه بحران سوریه بدون پایان اشغالگری و ریشه کن کردن تهدیدهای تروریستی قابل حل نیست، تاکید کرد: پس از یک دهه درگیری در سوریه، آشکار شده است که تنها یک راه حل برای بحران سوریه وجود دارد و آن یک فرآیند سیاسی به رهبری سوریه، تحت هدایت سوریه و با تسهیل سازمان ملل است.

تخت روانچی بار دیگر بر تعهد ایران به حاکمیت، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی سوریه و تلاش های آن برای مبارزه با تروریسم تاکید و نقض مکرر حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توسط رژیم اسرائیل را محکوم کرد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت ما از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهیم که این رژیم را در قبال این گونه اقدامات تجاوزکارانه و خباثت آمیز و همچنین تهدیدهای آشکار برای استفاده از زور ضد سایر کشورهای منطقه که صلح و امنیت منطقه را به خطر می اندازد، پاسخگو بداند.

تخت روانچی با تاکید بر اینکه جنگ علیه تروریسم نباید بهانه ای برای تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه باشد،تصریح کرد: حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در بخش‌هایی از سوریه که شرایط ایده‌آلی را برای فعالیت‌های تروریستی ایجاد کرده است، باید فورا پایان یابد.

تخت‌روانچی: تحریم‌ها بحران سوریه را طولانی‌تر می‌کند

کلیدواژه