ثور 13, 1401 07:58 Asia/Kabul
  • انتقاد دبیر ستاد حقوق بشر ایران از دادگاه نمایشی و ناعادلانه \\\
    انتقاد دبیر ستاد حقوق بشر ایران از دادگاه نمایشی و ناعادلانه \\\"حمید نوری\\\"

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در پی ادامه بازداشت سیاسی"حمید نوری" شهروند ایرانی توسط کشور سوئد و ارائه کیفرخواست دادستان و تقاضای حبس ابد برای وی به اتهامات واهی، این دادگاه را «غیرقانونی، نمایشی و ناعادلانه» و مغایر با اصول حقوق بشر و نقض عدالت قضائی خواند.

به گزارش رادیو دری، "کاظم غریب آبادی" با تاکید بر اینکه بازداشت این تبعه ایرانی تا زمانی که به خانواده اش اطلاع داده شد، می‌تواند مصداق ناپدیدشدگی اجباری باشد، افزود: برخورد خشن حین دستگیری و عدم رعایت کرامت انسانی، نقض کنوانسیون 1963 وین و بی اطلاع نگه داشتن سفارت ایران و خانواده اش از محل نگهداری وی جهت اعمال فشار روانی و جلوگیری از ملاقات با خانواده، تنها بخشی از اقدامات ضد بشری علیه فردی است که به صورت ساختگی و با ادعاهای واهی دستگیر شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اظهارات خانواده حمید نوری، خاطرنشان کرد، دولت سوئد وقتی خانواده نوری متوجه بازداشت وی شد، تا بیش از 2 سال اجازه ملاقات را از آنها سلب کرد و حتی چندین مرتبه که خانواده وی مراجعه حضوری به سوئد داشتند، اجازه ملاقات به آنها داده نشد و نزدیک به دو سال در سلول انفرادی نگه داشته شد که خود مصداق بارز نقض فاحش حقوق بشر است.

"غریب آبادی" در ادامه تصریح کرد، عدم انجام تحقیقات جامع و مستقل از سوی دادستان سوئدی و صدور کیفرخواست بر مبنای اظهارات مغرضانه و بی اساس برخی افراد وابسته به گروهک تروریستی منافقین، عدم دسترسی به وکیل و عدم اجازه حق دفاع از وی در دادگاه، سند دیگری بر نمایشی بودن این دادگاه است که با اهداف مغرضانه سیاسی برپا شده و اصول اولیه عدالت قضایی نیز در آن رعایت نشده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از دولت سوئد به دلیل نقض حقوق متهم حین بازداشت، افزود، دولت سوئد در خصوص منع دسترسی "حمید نوری" به پزشک و بی‌توجهی مقامات زندان به سلامت جسمی و روانی وی، حبس انفرادی طولانی مدت و ضرب و شتم و شکنجه توسط ماموران زندان که همگی نقض حقوق اولیه محسوب می شوند، باید پاسخگو باشد.

"غریب آبادی" همچنین با اشاره به سیاست دولت سوئد در حمایت از گروهک های تروریستی نظیر "الاحوازیه" و "منافقین"، تصریح کرد، سوئد به محل امنی برای میزبانی از تروریست ها تبدیل شده است؛ وقت آن رسیده که استهکلم تکلیف خود را مشخص کند که می خواهد در کنار تروریست ها باشد و یا به تعهدات بین المللی خود برای مقابله با گروه های تروریستی عمل کند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در خاتمه از مراجع ذیصلاح قضائی خواست تا در دفاع از امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، عدالت را درخصوص عواملی که دست به اقدامات تروریستی و خلاف امنیت ملی ایران می زنند و از سوی سوئد حمایت می‌شوند، اجرا کند.

پیش از این، سفیر سوئد در تهران، درپی ادامه بازداشت سیاسی "حمید نوری" به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

دستیار وزیر و مدیر کل غرب اروپای وزارت خارجه ایران در این احضار، فرآیند دادگاه و بازداشت حمید نوری را کاملا غیر قانونی و تحت تاثیر اقدامات و القائات کذب و جعلی گروهک تروریستی منافقین قلمداد و فضاسازی معاندانه علیه جمهوری اسلامی ایران را  قویا محکوم کرد. 

گروهک تروریستی منافقین از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون در عملیات مختلف تروریستی بیش از 17 هزار شهروند ایرانی را ترور کرده است.

"حمید نوری" شهروند ایرانی در تاریخ 9 نوامبر 2019 / 18 عقرب 1398 در بدو ورود به سوئد به منظور حل و فصل اختلافات خانوادگی دختر خوانده‌اش از سوی نیروهای امنیتی این کشور بازداشت و نزدیک به 30 ماه است که در زندان به سر می‌برد.

کلیدواژه