ثور 29, 1401 11:15 Asia/Kabul
  • استقبال روس‌ها از هنر ایرانی- اسلامی
    استقبال روس‌ها از هنر ایرانی- اسلامی

روز‌های هنر ایرانی-اسلامی در مسکو با استقبال شهروندان روسی، ایران‌شناسان، هنرجویان رشته زبان فارسی و هنر‌های اصیل ایران روبرو شد.

به گزارش رادیو دری، بنیاد مطالعات اسلامی ابن‌سینا با برپایی روز‌های هنر ایرانی-اسلامی در کتابخانه دولتی روسیه با عنوان «نقطه و خط»، توجه مشتاقان بسیاری را به فرهنگ و هنر اصیل ایرانی جلب کرده است.

پخش فیلم مستند نقطه که داستان خط و خوشنویسی ایرانی-اسلامی و برگرفته از منبع غنی آیات الهی است، یکی از برنامه‌های دو روزه بنیاد ابن‌سینا در مسکو بود.

این فیلم مستند به کارگردانی امیر ولی نژاد، تاکنون موفقیت‌های بسیاری در جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده و به همت بنیاد مطالعات اسلامی ابن‌سینا به زبان روسی دوبله شده است.

حمید هادوی مدیر بنباد مطالعات ابن‌سینا با اشاره به اینکه هنر اسلامی از مفاهیم عمیق الهی و عرفانی سرچشمه می‌گیرد، گفت: خط و خوشنویسی، تنها یکی از ابعاد هنر اسلامی به شمار می‌رود و در سال‌های اخیر علاقمندان فراوانی در روسیه پیدا کرده است.

هادوی افزود: یکی از محور‌هایی که بنیاد مطالعات اسلامی به آن توجه دارد، موضوع هنر اسلامی، بعنوان یکی از مظاهر اصلی تمدن اسلامی و دربرگیرنده معنویت و علوم اسلامی است.

وی افزود: علاوه بر پخش فیلم مستند نقطه و سخنرانی استاد قلیچ‌خانی، بعنوان یکی از چهره‌های ماندگار هنر خوشنویسی، در روز دوم نیز به موضوع سوزن‌دوزی و کار با نخ توجه شده و عنوان اصلی برنامه‌های دو روزه «نقطه و خط» است.

دانیل اوگنیف، عضو دفتر مرکز ادبیات شرقی کتابخانه دولتی روسیه هم گفت: فیلم‌هایی همچون «نقطه» که به زبان روسی دوبله شده‌اند، در آشنایی شهروندان روسی با تاریخ کهن ایرانی - اسلامی، بسبار اثرگذار و جذاب هستند.

هنر ایرانی، زینت بخش موزه ملل شرق در پایتخت روسیه

کلیدواژه