ثور 31, 1401 13:26 Asia/Kabul
  • خطیب زاده: از مجاری حقوقی پیگیر تامین حقابه هیرمند هستیم
    خطیب زاده: از مجاری حقوقی پیگیر تامین حقابه هیرمند هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: از مجاری حقوقی، موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه ای که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود. 

به گزارش رادیو دری؛ "سعید خطیب‌ زاده  " سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز در سفر به تایباد و در حاشیه بازدید از مرز دوغارون در گفت و گو با  خبرنگاران گفت: درخصوص تامین حقابه ایران از رودخانه مرزی هیرمند از سوی افغانستان در سیستان‌ و بلوچستان، کمیسرهای عالی آب دو کشور مراوداتی با هم داشته‌اند. 

خطیب‌ زاده تصریح کرد که  تامین حقابه ایران که باید محقق می‌شده تا به امروز محقق نشده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین گفت: زیرساخت‌های خوبی در مرز دوغارون وجود دارد که روند ترانزیت‌، صادرات و واردات را تسهیل کرده و امید است در آن سوی مرز و در افغانستان هم چنین امکاناتی فراهم شود. 

خطیب زاده هدف از بازدید از معبر بین المللی دوغارون را آشنایی میدانی با این کانون افتصادی خواند و اضافه کرد: بخش های مختلف مرز دوغارون نشان‌دهنده حسن همسایگی جمهوری اسلامی ایران با افغانستان است.

سد کمال خان در مسیر رودخانه «هیرمند» و در هجده کیلومتری جنوب شهر «زرنج» مرکز ولایت نیمروز در جنوب غربی افغانستان،  ساخته شده است.

قرارداد آب روخانه هیرمند بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در سال 1972 میلادی به امضاء رسیده است و براساس آن سالانه 850 میلیون متر مکعب از آب هیرمند به ایران تعلق دارد.

بر اساس ماده پنجم معاهده آب رودخانه هیرمند، افغانستان هیچگونه ادعایی بر آب این رودخانه  بیشتر از میزانی که در این معاهده آمده است، ندارد  حتی اگر به آب بیشتری نیاز داشته باشد.

وزیر کشور ایران: حق‌آبه ایران از رودخانه هیرمند در حال پیگیری است

اظهارات وزیر خارجه ایران در مورد حقابه ایران از افغانستان

کلیدواژه