جوزا 04, 1401 07:25 Asia/Kabul
  • ایران: ابوعاقله از قربانیان انفعال جامعه جهانی در برابر جنایات رژیم اسرائیل است
    ایران: ابوعاقله از قربانیان انفعال جامعه جهانی در برابر جنایات رژیم اسرائیل است

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد درباره شهادت خبرنگار شبکه الجزیره توسط رژیم صهیونیستی اظهار داشت: شیرین ابوعاقله یکی دیگر از قربانیان انفعال جامعه جهانی در برابر جنایات جنگی و تروریسم مستمر رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین است.

شیرین ابوعاقله خبرنگارفلسطینی شبکه خبری الجزیره 11 مه /21 ثور در حومه «بورقین»، روستایی در مجاورت اردوگاه آوارگان جنین، هدف گلوله اشغالگران قرار گرفت و به شهادت رسید. نظامیان اشغالگر به مراسم تشییع این خبرنگار نیز یورش بردند و حمل کنندگان تابوت او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. اقدامی که از سوی بسیاری سازمانهای بین المللی محکوم شد.

به گزارش رادیو دری، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل در نشست آریا فورمولای شورای امنیت در مورد حمایت از روزنامه نگاران در مخاصمات مسلحانه افزود:  این روزها شاهد جنایت شنیع دیگری از سوی رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین هستیم.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: ترور شیرین ابوعاقله توسط رژیم صهیونیستی بخشی از جنگ طولانی مدت و آزار و اذیت، ارعاب و خشونت علیه روزنامه نگاران است که هدف آن سرپوش گذاشتن بر جنایات  رژیم علیه فلسطینیان است که نقض شدید قوانین و هنجارهای بین المللی است.

وی افزود: ما از سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت می خواهیم که برای پایان دادن به تجاوزات و بی کیفری رژیم اسرائیل، تضمین حمایت از مردم فلسطین، و پیگیری اقداماتی برای پاسخگویی این رژیم در قبال  بیشترین جنایات بین المللی مرتکب شده در سراسر جهان، اقدامی فوری انجام دهد.

ارشادی بر اهمیت حمایت از غیرنظامیان از جمله روزنامه نگاران، متخصصان رسانه و کارکنان مرتبط را در حفاظت از غیرنظامیان در درگیری های مسلحانه تاکید  کرد و گفت  همه طرف های مخاصمات مسلحانه  باید به طور کامل به تعهدات  ذیل حقوق بین الملل در  حفاظت از غیرنظامیان در درگیری های مسلحانه، از جمله روزنامه نگاران پایبند باشند.

وی گفت: متأسفانه افزایش خشونت، ارعاب، و آزار و اذیت روزنامه نگاران در درگیری های مسلحانه در بسیاری از نقاط جهان، به ویژه حملات عمدی که نقض قوانین بین المللی بشردوستانه است، به نقطه اوج رسیده است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: در این میان، مصونیت از مجازات جنایات جنگی ارتکابی علیه روزنامه نگاران در درگیری های مسلحانه، امنیت و حفاظت آنها را با خطر جدی مواجه کرده است.

وی تاکید کرد:  در این راستا، ما بر ضرورت تقویت اقدامات سازمان ملل در جهت حمایت از خبرنگاران و تضمین پاسخگویی در قبال جنایات ارتکابی علیه آنها در شرایط درگیری مسلحانه تاکید می کنیم.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت ما موضع ثابت خود را مجدداً اعلام می کنیم که مسائل حقوق بشر از جمله حمایت از روزنامه نگاران بر عهده مجمع عمومی و سایر ارگان های مرتبط سازمان ملل است و شورای امنیت تنها زمانی باید به این موضوع رسیدگی کند که مستقیماً با حفظ صلح و امنیت بین المللی مرتبط باشد.

خطیب زاده: حمله به مراسم تشییع ابوعاقله، چهره رژیم صهیونیستی را نشان داد

کلیدواژه