جوزا 25, 1401 07:59 Asia/Kabul
  • چابهار ؛ امن‌ترین مسیر دسترسی تجار کشورهای منطقه به بازارهای جهانی
    چابهار ؛ امن‌ترین مسیر دسترسی تجار کشورهای منطقه به بازارهای جهانی

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: بندر چابهار، ارزان‌ترین، اقتصادی‌ترین و امن‌ترین مسیر دسترسی تجار کشورها به بازارهای منطقه‌ای و جهانی است.

به گزارش رادیو دری،«محمد هدایی» معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار روز سه‌شنبه در دیدار «جولیا معین» رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش با اشاره به جایگاه استراتژیک و راهبردی چابهار در مراودات تجاری کشورهای منطقه و قرارگیری در مسیر ترانزیتی کریدورهای شمال- جنوب و شرق و غرب افزود: برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ارتباط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دو کشور می‌توان "نمایشگاه اختصاصی" برای عرضه کالاها و ماشین‌آلات صنایع بنگلادش از جمله در حوزه نساجی در چابهار برگزار و از فعالان این حوزه برای حضور در نمایشگاه دعوت کرد.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار، امکان سرمایه‌گذاری نامحدود به هر میزان، امکان انتقال ۱۰۰ درصد سرمایه و سود حاصله از فعالیت شرکت‌های خارجی به خارج از کشور، معافیت ورود ماشین‌آلات و مواد اولیه مصرفی واحدهای تولیدی از عوارض ورودی گمرکی را بخشی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه چابهار عنوان کرد.
«جولیا معین» رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش نیز با تشریح ظرفیت‌های کشورش در حوزه تولید پوشاک گفت: بنگلادش دومین‌ صادرکننده پوشاک جهان و دارای نیروی کار ارزان است.
رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش خواهان اطلاعات سرمایه‌گذاری و فرصت‌های پیش رو برای تجار و سرمایه‌گذاران بنگلادش شد تا پس از بررسی مزایا و مشوق‌های سرمایه‌گذاری بتوانند راحت‌تر برای سرمایه‌گذاری در بازار ایران تصمیم گیری‌ کنند.

بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان، تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد.
بندر چابهار به‌ سبب موقعیت راهبردی و نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای مرکزی همچون افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان به آبهای آزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نقش بندر چابهار در تجارت متقابل هند و آسیای مرکزی

کلیدواژه