جوزا 29, 1401 08:21 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد
    امیرعبداللهیان: طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد

وزیر امور خارجه ایران در گفت وگوی تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: تهران از مذاکره منطقی و مبتنی بر نتیجه همواره استقبال کرده است اما برای رسیدن به توافق خوب و پایدار ضروری است طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد.

در حالی که مذاکرات وین برای لغو تحریم های ایران و بازگشت آمریکا به برجام به دلیل نبود اراده سیاسی لازم در واشنگتن تقریباً متوقف شده است، این کشور و تروئیکا اروپایی (آلمان،انگلیس وفرانسه) با فشارهای رژیم صهیونیستی و همراهی «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه ای ضد ایران تصویب کردند.

این قطعنامه همکاری‌های گسترده‌ ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که از روی حُسن نیت انجام شده، نادیده گرفته است؛ به همین دلیل سازمان انرژی اتمی ایران نیز از قطع فعالیت‌ دوربین‌های فراپادمانی دستگاه اندازه‌گیری بر خط آژانس در ایران خبر داد. 

به گزارش رادیو دری، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصرشنبه در مورد آخرین تحولات گفت وگو برای لغو تحریم ها تبادل نظر کردند.

امیر عبداللهیان ضمن قدردانی از تلاش های بورل برای رسیدن به توافق و انتقاد از اقدامات غیر سازنده و شتابزده آمریکا در صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و در پاسخ به درخواست تداوم مذاکرات اظهار داشت: تهران از مذاکره منطقی و مبتنی بر نتیجه همواره استقبال کرده است اما برای رسیدن به توافق خوب و پایدار ضروری است طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد.

وی افزود: ما بعد از صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس، نشان دادیم که از حقوق ملت عقب نشینی نمی کنیم و اگر آمریکا بخواهد رفتار غیرسازنده خود را ادامه دهد، با پاسخ متناسب ما مواجه خواهد شد.  

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین و مناسب ترین مسیر و راه حل است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: ایران هیچ گاه از میز مذاکره فاصله نگرفته است به همین دلیل همواره در گفت وگوها ابتکارات مهمی را برای رسیدن به توافق مطلوب ارائه کرده ایم اما باید مذاکره نتیجه بخش باشد.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  نیز در این گفت وگوی تلفنی با ابراز تمایل برای تداوم ایفای نقش مثبت در رسیدن به توافق نهایی اظهار داشت: راه برون رفت از شرایط کنونی، پیگیری دیپلماسی و اجتناب از اقدامات غیر سازنده است.   

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اذعان به اراده سازنده ایران برای دستیابی به توافق خوب و پایدار، اظهار داشت: تا رسیدن به توافق در وین فاصله زیادی نداریم و اکنون نیز زمان آن است که گفت وگوها بار دیگر و با سرعت از سر گرفته شود و تلاش شود تا از افزایش تنش جلوگیری شود. 

بورل افزود: آماده ام تا در اسرع وقت مساعی لازم را برای نیل به نتیجه مورد توافق طرف ها صورت دهم.

پرایس: امکان بازگشت به برجام وجود دارد

کلیدواژه