جوزا 30, 1401 09:40 Asia/Kabul
  • کاظمی قمی: ایران در منطقه بیشترین بار پناهندگان را به دوش می کشد
    کاظمی قمی: ایران در منطقه بیشترین بار پناهندگان را به دوش می کشد

نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان گفت: ایران بر اساس معیارهای اسلامی، انسانی و با حفظ مصالح، در بین کشورهای منطقه بیشترین بار پناهندگان را بر دوش می کشد.

به گزارش رادیو دری؛«حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در توئیتی به مناسبت بیستم ژوئن(سی‌ام خرداد/ جوزا) روز جهانی پناهندگان نوشت: عملکرد مدعیان حقوق بشر در پذیرش پناهندگان افغانستانی، سوری، عراقی و برتر دانستن پناهندگان اوکراینی، خلاف ادعای آنهاست.

کاظمی قمی افزود: ایران بدون حمایت سازمان‌های مدعی بین‌المللی، در بحران اخیر افغانستان صدها هزار پناهجوی جدید را در خود جای داده و اکنون میلیون‌ها پناهنده را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است.

با روی کار آمدن طالبان در افغانستان، موج جدیدی از اتباع افغانستانی به سمت ایران راهی شدند و جمهوری اسلامی ایران علیرغم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه و بدون  کمک‌های بین‌المللی، هیچ مانعی برای ورود آنان ایجاد نکرده و میزبان شایسته برای این مهاجران بوده است. 

امروز بیستم ژوئن (سی‌ام خرداد) مصادف با "روز جهانی پناهجویان" است؛ روزی برای بزرگداشت میلیون ها انسان از جمله میلیون ها شهروند افغان که  به دلیل دهها سال آتش جنگ و درد و رنج و فقر و ناامنی حاصل از حضور اشغالگران بیگانه در کشورشان، روز خوش ندیده اند و برای گریز از شرایط اسفباری که آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای آنان رقم زدند، ناگزیر به ترک خانه و کاشانه شده اند. 

 جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه اخیر، میزبان بزرگترین جامعه پناهندگان دنیا به خصوص شهروندان افغانستانی بوده و حتی در دوران جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه دهه‌های اخیر هم حاضر به قطع ارائه خدمات به میلیون ها نفر از اتباع افغانستان که در ایران مشغول کار، تحصیل و زندگی هستند، نشده است.

ادامه موج مهاجرت مردم افغانستان به ایران

کاظمی قمی: سیاست دولت ایران حمایت از مردم افغانستان است

مهاجرت روزانه حدود 5 هزار نفر از افغانستان به ایران

کلیدواژه