جوزا 31, 1401 07:58 Asia/Kabul
  • هشدار ایران درباره روند روزافزون اسلام‌ هراسی در جهان
    هشدار ایران درباره روند روزافزون اسلام‌ هراسی در جهان

"مجید تخت‌روانچی" نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه با هشدار درباره روند روزافزون اسلام‌هراسی در جهان، گسترش اهانت به افراد بر مبنای عقاید دینی را چالش اساسی برای ترویج همزیستی مسالمت آمیز و بردباری میان ملت‌ها دانست.

اقدامات اسلام ستیزانه در کشورهای غربی در ماه های اخیر به شدت افزایش یافته است. 

مسلمانان ساکن در کشورهای غربی تاکنون بارها نگرانی عمیق خود را از اقدامات اسلام‌ستیزانه و نیز حملات به مساجد و مراکز اسلامی در این کشورها  بیان  و تشدید تدابیر امنیتی در حفاظت از این مراکز را خواستار شده‌اند.

به گزارش رادیو دری، "مجید تخت‌روانچی" در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به منظور گرامیداشت روز جهانی مقابله با نفرت پراکنی برگزار شد، با استقبال از نامگذاری این روز خاطرنشان کرد، گسترش نفرت پراکنی، تبعیض و خشونت باعث تحمیل رنج هایی بزرگ به جوامع مسلمان در کشورهای مختلف شده است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد افزود، این روند در سایه بی عملی برخی دولت ها در مقابله با اقدامات گروه‌های ضداسلامی و ترویج  آن توسط رسانه‌های ضد اسلامی  منجر به وقوع اقداماتی سیاسی نظیر محدودیت حجاب، قرآن سوزی، توهین به نمادهای دینی در برخی از کشورها شده است.

"مجید تخت‌روانچی" در این نشست بر ضرورت توجه ویژه به موضوع آزار زنان و دختران  مسلمان به دلیل پوشش حجاب آنها نیز تاکید کرد و گفت: " چنین گرایش‌های مبتنی بر اسلام‌هراسی محیطی مساعد برای خشونت و افراط‌ گرایی خشونت‌آمیز ایجاد کرده است که تهدیدی جدی برای انسجام اجتماعی و همچنین امنیت و رفاه همه جوامع است."

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در این نشست همچنین با رد اظهارات نماینده رژیم صهیونیستی اظهار داشت، این رژیم به درستی به اعمال سیاست‌های نژاد پرستانه و نفرت پراکنی شناخته شده و تلاش نماینده این رژیم برای جنجال آفرینی و دروغ پردازی رسانه ای علیه دیگران، نمی تواند این سیاست‌ها را مخفی کند.

براساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل که سال گذشته به تصویب رسید، 18 ژوئن/28 جوزا به عنوان روز جهانی مقابله با نفرت پراکنی نامگذاری شده است.

حمایت ایران از ابتکار سازمان همکاری اسلامی برای مبارزه با اسلام هراسی 

کلیدواژه