سرطان 03, 1401 10:09 Asia/Kabul
  • تخت‌روانچی: ایران در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ است
    تخت‌روانچی: ایران در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ است

"مجید تخت روانچی"، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه  با ابراز تاسف از وقوع زلزله در افغانستان، با مردم و خانواده قربانیان این حادثه ناگوار ابراز همدردی کرد.

به گزارش رادیو دری، "تخت روانچی" در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان با اینکه ایران تاکنون 2 محموله کمک های بشردوستانه به صورت هوایی به مناطق زلزله زده افغانستان ارسال کره است، افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه افغانستان، در کنار مردم این کشور ایستاده است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در این نشست به تحولات  و اهمیت تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: نیاز مطلق به تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان که نماینده واقعی جامعه چند قومیتی کشور باشد، کاملاً واضح است.

"تخت روانچی" با بیان اینکه مردم افغانستان از پیشینه های مذهبی و قومی مختلف، به ویژه نسل جوانی که در آینده رهبری افغانستان را برعهده خواهند داشت، باید مطمئن باشند که در امور کشور خود حرفی برای گفتن دارند، افزود: به رغم درخواست های مکرر بین المللی، طالبان هنوز نتوانسته است تلاش های قابل توجهی برای تضمین فراگیری قومی و سیاسی واقعی حکومت انجام دهد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همچنین به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل درباره افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت، گزارش دبیرکل نشان می دهد که بسیاری از تصمیمات طالبان حقوق اساسی بشر، به ویژه زنان و دختران را تضعیف کرده است.

"تخت روانچی" با بیان اینکه  طالبان باید از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها و همچنین حق تحصیل حافظت کند، افزود:  جمهوری اسلامی ایران به مشورت با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان ملل ادامه می دهد تا به این کشور در دستیابی به صلح، امنیت و ثبات درازمدت کمک نماید. 

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پایان بر اهمیت تعامل مستمر جامعه جهانی با افغانستان به ویژه در حمایت از نیازهای بشردوستانه مردم تاکید کرد و از جامعه بین المللی به ویژه کشورهای کمک کننده  خواست که به ارائه همه کمک های ممکن و ضروری به مردم افغانستان ادامه دهند.

 "زهرا ارشادی" معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد هم روز پنجشنبه ضمن تسلیت به مردم افغانستان به دلیل وقوع زلزله مرگبار اخیر در این کشو، خواستار آزادسازی دارایی های افغانستان از سوی کشورهایی شد که برخلاف موازین اولیه بشردوستانه و بین‌المللی آنها را مصادره یا مسدود کرده اند.

"ارشادی" در سخنانی بر تعهد خلل ناپذیر ایران بر هدف والای حفاظت از غیرنظامیان و همچنین جلوگیری از نسل کشی، جنایات جنگی، پاکسازی قومی، جنایات علیه بشریت و ضرورت تعقیب عاملان آنها تاکید کرد و تعهد همه کشورها برای محافظت از همه شهروندان به‌ویژه کودکان و جوانان در شرایط فاجعه‌بار انسانی را یادآور شد.

ساعاتی پیش هم "سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری اسلامی ایران در شورای اداری استان خراسان شمالی (شمال شرق ایران) با تسلیت به مردم زلزله زده افغانستان به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و همچنین استان‌های مرزی "سیستان و بلوچستان" و "خراسان جنوبی" ایران دستور داد، علاوه بر ارسال کمک های بشر دوستانه،  اقدامات امدادی را در این زمینه انجام دهند.

زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد چهارشنبه جنوب شرق افغانستان را لرزاند.

بر اساس اعلام مقامات طالبان، بر اثر این زمین لرزه تاکنون 1500 نفر جان باخته و 2000 تن دیگر مصدوم شده اند. طالبان اعلام کرده است: به دلیل شدت ویرانی ها احتمال دارد شمار تلفات افزایش یابد.

دستور رئیسی برای کمک به مردم زلزله زده افغانستان

ایران خواستار آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان از سوی آمریکا شد

امدادگران متخصص هلال احمر ایران، راهی افغانستان شدند

ارسال محموله بزرگ امدادی هلال‌احمر ایران برای زلزله زدگان در افغانستان 

آمادگی هلال احمر ایران برای کمک به زلزله‌زدگان در افغانستان

کلیدواژه