سرطان 04, 1401 16:39 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: ایران به دنبال روابط متوازن با جهان است
    امیرعبداللهیان: ایران به دنبال روابط متوازن با جهان است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد : ایران دنبال روابط متوازن با جهان و حفظ و گسترش روابط با قاره اروپا است.

به گزارش رادیو دری، وزیر امور خار جه ایران، و " جوزپ بورل " مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران در کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کردند. 

"حسین امیرعبداللهیان " وزیر امور خارجه ایران،  امروز ( شنبه ) درکنفرانس مطبوعاتی مشترک با " جوزپ بورل " گفت : گفتگوهای طولانی اما مثبت درباره همکاری ایران و اتحادیه اروپا صورت گرفت.

"امیرعبداللهیان "  افزود : ایران دنبال روابط متوازن با جهان است و حفظ و گسترش روابط با قاره اروپا از اولویت های  جمهوری اسلامی ایران است. 

وزیر امور خارجه ایران،   همچنین گفت : سطح روابط بویژه مناسبات تجاری بین ایران و کشورهای اروپایی مناسب نیست و امیدواریم در ادامه گفتگوها و توافق های امروز پیشرفت یابد.

"امیرعبداللهیان "  خاطرنشان کرد :  نفع کامل اقتصادی ایران از موضوعات مهم است و  سعی می کنیم در مسیر گفتگوهای بزودی از سر گرفته می شود مانع زدایی کنیم.

وزیر امور خارجه ایران، تاکید کرد : امیدواریم طرف امریکایی واقع بینانه اقدامات متعهدانه انجام دهد.

"امیرعبداللهیان " تصریح کرد : درباره اوکراین، ایران جنگ را  راه حل نمی داند.

وزیر امور خارجه ایران، در ادامه گفت : در موضوع یمن، معتقدیم گفتگوهای یمنی یمنی تنها راه حل است.

"امیرعبداللهیان " افزود : درباره سوریه معتقدیم تحریم ها علیه سوریه باید لغو  شود  و مردم سوریه خودشان برای آینده شان تصمیم گیرند و جمهوری اسلامی ایران  نیز از سوریه در مقابله با تروریسم حمایت می کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت :  رسیدن به توافق برای  جهان مهم است.

بورل افزود : ایران بزرگترین کشور در منطقه است، و پتانسیل زیادی در حوزه انرژی دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تلاکید کرد : باید برجام را دوباره به جریان بندازیم، تحریم های آمریکا  علیه ایران برداشته شود و ایران نفع اقتصادی ببرد.

به گفته بورل : قرار شد مذاکراتی که حدود سه ماه است متوقف شده است دوباره از سر گرفته شود.

بیانیه اتحادیه اروپا درباره ایران در جلسه شورای حکام آژانس اتمی

کلیدواژه