سرطان 05, 1401 19:54 Asia/Kabul
  • رئیسی: مسئولین عالی ایران و عراق اراده‌ای عمیق و جدی برای توسعه روابط در همه حوزه‌ها دارند
    رئیسی: مسئولین عالی ایران و عراق اراده‌ای عمیق و جدی برای توسعه روابط در همه حوزه‌ها دارند

رئیس جمهوری اسلامی ایران، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌ وزیر عراق تاکید کرد : مسئولین عالی ایران و عراق اراده‌ای عمیق و جدی برای توسعه روابط در همه حوزه‌ها دارند.

به گزارش رادیو دری،  " سید ابراهیم رئیسی " رئیس جمهوری ایران امروز  ( یکشنبه ) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق گفت: روابط ایران با عراق معمولی و سنتی نیست، بلکه روابط بسیار عمیقی است که ریشه در فرهنگ، اعتقادات و باورهای مشترک دیرینه دو ملت و دو کشور دارد.

رئیس جمهور ایران افزود: امروز عراق را نزدیک‌ ترین ملت به ملت ایران می‌بینیم و نزدیک‌ ترین روابط در حوزه‌های مختلف را  داریم. 

رئیسی  همچنین گفت: در مذاکرات امروز درباره روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری بین دو کشور گفتگو و توافق کردیم تعاملات دو کشور در این حوزه‌ها گسترش پیدا کند.

رئیس جمهور ایران با بیان اینکه در گفتگو با نخست وزیر عراق بر تسریع در اجرای طرح اتصال ریلی شلمچه و بصره توافق شد، خاطرنشان کرد: بهره‌ برداری از این طرح تاثیر زیادی در تسهیل و افزایش مراودات بین دو کشور دارد.

رئیسی  با اشاره به اشتیاق مردم ایران برای زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و عتبات عالیات تصریح کرد: تسهیل سفر از ناحیه دولت عراق  و اینکه زائران ایرانی از طرق زمینی و هوایی بتوانند با لغو روادید به سهولت به زیارت عتبات  بروند، اقدامی قابل ستایش و قدردانی است‌.

رئیس جمهور ایران تاکید کرد : حضور یا دخالت بیگانگان در منطقه نه تنها مشکل‌گشا نیست، بلکه مشکل‌ساز نیز هست و لذا بر لزوم مذاکره مسئولین کشورهای منطقه برای حل مشکلات و مسائل با یکدیگر تأکید کردیم.

رئیسی با تاکید بر ضرورت حل هر چه سریع‌تر مشکلات مردم یمن و برقراری آتش بس در این کشور، نیز گفت : رفع محاصره یمن و یمنی‌ها و گفتگوی یمنی - یمنی می‌تواند مسأیل این کشور را حل کند و به رنجی که مردم عزیز یمن سال‌ها به آن مبتلا شدند، خاتمه دهد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد : عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی یا حضور بیگانگان در منطقه حتما مشکل‌ساز خواهد بود و مشکلی را از حل نخواهد کرد.

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه دو کشور همچنین توافق کردند تا یک چارچوب زمانی برای تسهیل زیارت زائران ایرانی که قصد دارند در ایام اربعین به زیارت حرم امام حسین (ع) مشرف شوند، تنظیم کنند،  تاکید کرد :  که در ایام زیارت اربعین با تمام توان در خدمت زوار خواهیم بود و از آنها استقبال خواهیم کرد. 

رهبر معظم انقلاب: ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل و آمریکا دشمنِ عراق قوی است

کلیدواژه