سرطان 07, 1401 07:43 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: توافق در گرو واقع بینی آمریکا و سه کشور اروپایی است
    امیرعبداللهیان: توافق در گرو واقع بینی آمریکا و سه کشور اروپایی است

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه ابراز امیدواری کرد که دور جدید گفت‌ وگوها برای رفع تحریم‌ها با واقع بینی آمریکا و سه کشور اروپایی به نقطه توافق منجر شود.

به گزارش رادیو دری، حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با چاووش اوغلو با بیان اینکه حساسیت و ملاحظات ایران درباره صهیونیست‌ها و تحرکات این رژیم را به صراحت در دیدار با چاووش اوغلو بیان کردم، گفت: امیدوارم در دور جدید گفت‌وگوهای ایران با طرف‌های مقابل به شرط رفتار واقع بینانه آمریکا و سه کشور اروپایی شاهد رسیدن به نقطه توافق باشیم.  

امیرعبداللهیان در مورد مذاکرات وین گفت: چاووش اوغلو را در جریان سفر آقای بورل به تهران و توافق برای ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها قرار دادم.

وی در ادامه افزود: در چارچوب سیاست همسایگی و همسایه محور جمهوری اسلامی ایران، توسعه و تعمیق و تحکیم روابط ایران و ترکیه در دستورکار جدی تهران قرار دارد.

امیرعبداللهیان در مورد گسترش روابط تجاری با ترکیه گفت: به زودی رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و معاون دیپلماسی ایران برای پیگیری توافقات دو کشور در حوزه مورد اشاره به ترکیه سفر خواهد کرد.

وی از حسن استقبال و مهمان نوازی چاووش اوغلو تشکر و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، امنیت ترکیه را امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌داند.

وزیر امور خارجه همچنین در مورد مسائل زیست‌محیطی و گرد و غبار گفت: این موضوع مساله جدی در منطقه است و طی دو هفته آینده اجلاسی را برای مقابله با پدیده گرد و غبار، مسائل مرتبط با آن و پیامدهای زیست‌محیطی این موضوع در تهران برگزار خواهیم کرد.

حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه به دعوت مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در صدر هیاتی عازم آنکارا شد.

امیرعبداللهیان قرار است بعد از سفر به آنکارا به ترکمنستان رفته و در اجلاس وزرای خارجه اجلاس خزر شرکت کند.

برنامه جامع بلندمدت، محور اصلی رایزنی وزیر امور خارجه ایران در ترکیه

کلیدواژه