سرطان 08, 1401 18:15 Asia/Kabul
  • رئیسی: برای دسترسی کشورهای خزر به خلیج فارس و عمان همکاری می کنیم
    رئیسی: برای دسترسی کشورهای خزر به خلیج فارس و عمان همکاری می کنیم

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: کشورش آماده است زمینه را برای ترانزیت و دسترسی کشورهای ساحلی دریای خزر به دیگر کشورها و مناطق به خصوص بنادر خلیج فارس و عمان فراهم کند.

به گزارش رادیو دری، "سید ابراهیم رئیسی"  رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز ( چهارشنبه ) در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر در عشق‌ آباد، دریای خزر را «منطقه صلح و دوستی» خواند و افزود: باید با تاکید بر همکاری‌های پنج‌جانبه و اتکاء به ظرفیت‌های موجود و گسترش همکاری ها، به منافع بلندمدت منطقه و کشورهای ساحلی و رعایت «اصل اتفاق آراء» در همه تصمیمات مربوط به دریای خزر، توجه جدی کنیم. 

رئیسی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و زیرساخت‌های مناسب خود آماده است تا از طریق قلمرو خود زمینه ترانزیت و دسترسی کشورهای ساحلی دریای خزر را به دیگر کشورها و مناطق به خصوص بنادر ایران در خلیج فارس و دریای عمان فراهم کند. 

وی با اشاره حقوق و تکالیف کشورهای ساحلی خزر در قبال این پهنه آبی اضافه کرد: حفاظت از محیط زیست شکننده، استفاده معقول از منابع زنده، فعالیت‌های مسوولانه برای بهره‌ مندی از منابع معدنی دریای خزر و احترام به حاکمیت، حقوق حاکمه و صلاحیت یکدیگر در این پهنه آبی، بخشی از این حقوق و تکالیف است.

رئیسی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، دریای خزر را دریای صلح و دوستی و عامل پیوند و نزدیکی مردم منطقه می‌داند و برای همکاری‌های همه‌جانبه بر اساس احترام و منافع متقابل آمادگی خود را اعلام می‌کند.

دریای خزر کانونی برای رقابت سازنده، همکاری و همگرایی

 

 

کلیدواژه