سرطان 12, 1401 19:36 Asia/Kabul
  • کوتاهی هیات حاکمه افغانستان در تامین حقآبه هیرمند
    کوتاهی هیات حاکمه افغانستان در تامین حقآبه هیرمند

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی ایران تاکید کرد: هیات حاکمه افغانستان تاکنون اقدامی برای تامین حقآبه هیرمند انجام نداده است.

براساس معاهده هیرمند که در سال 1972 به امضای مقامات وقت ایران و افغانستان رسید، سهم ایران از آب رودخانه هیرمند معادل 820  میلیون متر مکعب در سال و در حدود 26  متر مکعب در ثانیه است که البته در ماهها و فصول مختلف تفاوت می کند.

دولت قبلی افغانستان که ادعای تامین حق آبه ایران را داشت با احداث سد کمال خان در ولایت نمیروز بر روی رودخانه هیرمند، عملاً مانع از اجرای این پیمان شد که خسارتهای فراوانی را به زندگی انسانی، جانوری و گیاهی حوزه پیرامونی رودخانه هیرمند در خاک ایران بخصوص در استان  سیستان و بلوچستان  وارد کرد.

"حسینعلی شهریاری " نماینده  زاهدان در مجلس شورای اسلامی ایران، امروز ( یکشنبه )  در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت  درخصوص ضرورت تامین حقآبه رودخانه هیرمند مطابق کنوانسیون های بین المللی از سوی کشور افغانستان، گفت:  هیات حاکمه افغانستان تاکنون اقدامی برای تامین حقآبه انجام نداده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات انجام شده با هیات حاکمه افغانستان در خصوص حقآبه،  افزود : زمانی می توان نتیجه مذاکرات را مثبت تلقی کرد که آب رهاسازی شود و مشکلات مردم در حوزه تامین آب شرب و کشاورزی برطرف شود.

"شهریاری "  با یادآوری اینکه آب  سیستان و بلوچستان  از دریاچه هامون و رود هیرمند تامین می شود، گفت :  با توجه به شرایط کنونی، شاهد خشک شدن دریاچه هامون نیز هستیم.

در خواست ایران از حکومت طالبان برای دریافت حقابه

کلیدواژه