سرطان 26, 1401 14:27 Asia/Kabul
  • شیوه نامه اجرایی ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در ایران ابلاغ شد
    شیوه نامه اجرایی ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در ایران ابلاغ شد

شیوه‌نامه اجرایی ثبت‌نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس جمهوری اسلامی ایران در سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ از سوی مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج ابلاغ شد.

به گزارش رادیو دری، دانش آموزان لازم التعلیم اتباع خارجی متقاضی تحصیل بین ۶ تا ۲۰ سال تمام پسر و ۶ تا ۲۲ سال تمام دختر هستند؛ پدر دانش‌آموز، ولی دانش‌آموز محسوب می‌شود و در صورتی‌ که پدر به هر دلیل حضور نداشته باشد، مادر به‌عنوان ولی دانش‌آموز است.

از اهداف این شیوه‌نامه فراهم کردن امکان دسترسی به آموزش پایه برای کودکان لازم التعلیم اتباع خارجی دارای مدرک قانونی اقامت، اجرای منویات رهبری در خصوص دانش آموزان لازم التعلیم اتباع خارجی غیرمجاز، ایجاد فرصت‌های برابر و عدالت آموزشی برای همه دانش آموزان و افراد لازم التعلیم از جمله اتباع خارجی در راستای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، توسعه بهداشت در جامعه دانش آموزان، از جمله اتباع خارجی با هدف حفظ سلامت دانش آموزان مدارس کشور هستند.

الزامات ثبت نام دانش آموزان اتباع به شرح زیر است:

۱-وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است پس از دریافت معرفی نامه سنجش سلامت از سوی دفاتر خدمات و یا مدرسه محل تحصیل ظرف مدت حداکثر یک هفته از طریق مراکز بهداشتی تعیین شده در استان‌ها برای انجام معاینات پزشکی سنجش سلامت و اعلام نتیجه اقدام کند.

یادآوری: وزارت بهداشت هماهنگی‌های لازم در خصوص اجرای سنجش سلامت دانش آموزان توسط مراکز بهداشتی را از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی استان معمول و به ادارات اتباع استانی و مدرسه محل تحصیل اعلام کند.

۲- ضوابط و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی دارای مدرک هویت و اقامتی معتبر اتباع خارجی یک ساله است.

٣- تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس غیردولتی، دولتی، استعداد‌های درخشان و استثنایی مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی در خصوص این مدارس و همانند دانش آموزان ایرانی خواهد بود.

۴- شرکت تمامی دانش آموزان تبعه خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در مسابقات رسمی فرهنگی و ورزشی و مسابقات علمی (المپیادها) تا سطح استانی بلامانع است

۵- دریافت کمک‌های مردمی از اتباع خارجی همانند دانش آموزان ایرانی خواهد بود.

۶- جداسازی دانش آموزان اتباع خارجی از دانش آموزان ایرانی ممنوع است.

۷- مدارک صادره از مدارس خودگردان معتبر نبوده و ثبت نام دانش آموزان این مدارس در پایه‌های بعدی تحصیلی منوط به تعیین سطح تحصیلی ایشان است.

۸- تمامی استعلامات مربوط به ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی صرفا از طریق سامانه سیام انجام می شود.

۹- به منظور شناسایی و متمایز کردن مدارک تحصیلی اتباع خارجی و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی به هنگام صدور مدارک تحصیلی به جای کد ملی شناسه اختصاصی با شناسه فراگیر با کد ویژه شناسایی در ردیف‌های محل صدور و محل تولد و تابعیت افراد درج می شود. (به طور مثال: تبعه افغانستان - تبعه عراق)

۱۰- دانش آموزانی که نام خانوادگی ندارند و صرفا فقط نام، نام پدر و نام جد در مدرک هویتی آنان ثبت شده است، همانند سازمان ثبت احوال کشور، تأهم پدر و نام جد به منزله نام خانوادگی محسوب شده و در سامانه یکپارچه دانش آموزی (سیدا) و مدرک تحصیلی آن‌ها درج می‌ شود.

۱۱- برای تایید مدارک تحصیلی دانش آموزانی که قصد خروج از کشور را دارند، پس از تایید واحد آموزشی اداره آموزش و پرورش منطقه مربوطه و اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها و یا اداره مربوطه در وزارت امور خارجه ارجاع می‌شود.

۱۲- مناطق آموزش و پرورش و مدارس در امر ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی صرفا ملزم به اجرای مفاد این شیوه نامه بوده و باید از پذیرش مکاتبات، دستورالعمل‌ها و معرفی نامه از هر سازمان، اداره و اکیدا خودداری کنند.

۱۳- تمامی دستگاه‌های دخیل موظفند هوشیاری، تدابیر و اقدامات لازم را برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی که صرفا با هدف توجیه حضور غیرقانونی خود در کشور به دنبال دریافت برگ حمایت تحصیلی هستند به عمل آورند.

۱۴- ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری‌های سراسر کشور نظارت و بازرسی بر انجام صحیح این دستورالعمل را بر عهده دارند.

ثبت نام رایگان دانش آموزان افغانستانی فاقد مدارک در مدارس ایران

کلیدواژه