سرطان 31, 1401 10:35 Asia/Kabul
  • تخت‌روانچی: خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه شد
    تخت‌روانچی: خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه شد

مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با تاکید بر احترام کامل به حاکمیت سیاسی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه در ارائه کمک‌های بشردوستانه، خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه علیه دمشق شد.

به گزارش رادیو دری؛ مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی در نشست مجمع عمومی در مورد وتوی قطعنامه سوریه در شورای امنیت اظهار داشت: موضع ایران در قبال موضوع بشردوستانه سوریه کاملا روشن است. جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول استقلال، بشردوستانه، و بی طرفی، همواره از  تلاش های سازمان ملل متحد و جامعه جهانی در کمک به سوریه حمایت کرده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ما بارها اعلام کرده‌ایم که ارائه کمک‌های بشردوستانه به سوریه حیاتی است و نباید اجازه داد که شرایط سیاسی مانع از رسیدن کمک‌ها به مردم نیازمند شود.

وی تاکید کرد ارائه کمک ها باید به گونه ای انجام شود که حاکمیت سیاسی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه مورد احترام کامل قرار گیرد و این کار منطبق بر اهداف و اصول منشور ملل متحد باشد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: در جریان بحث و بررسی این موضوع در شورای امنیت، هیئت ایران فعالانه با قلمداران قطعنامه در شورای امنیت ( ایرلند و نروژ)، هیات سوریه و اعضای شورا در تعامل نزدیک بود تا این روند به نتیجه موفقیت آمیز برسد.

سفیر ایران درباره تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت در مورد سازوکار های کمک به سوریه نیز گفت ایران از پذیرش قطعنامه ۲۶۴۲ (۲۰۲۲) استقبال می کند و آن را گامی حیاتی در جهت رسیدگی به نیازهای فوری سوریه تلقی می نماید.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در مورد اهمیت قطعنامه مذکور گفت: قطعنامه خواسته های صریح برای پروژه های بازیابی اولیه و افزایش شفافیت در تلاش های کمک رسانی تعیین می کند. در این زمینه، از همه طرف‌ها می‌خواهیم که اصول اساسی حاکم بر کمک‌های بشردوستانه را به دقت رعایت کنند.

وی گفت: اجرای پروژه‌های بازیابی اولیه مانند برق، که برای احیای دسترسی به خدمات اساسی حیاتی است، نباید تحت تأثیر تحریم‌های یکجانبه قرار گیرد. این اقدامات غیرقانونی همچنین تلاش‌های بازسازی سوریه و ارائه کمک‌های بشردوستانه را به طرق مختلف متوقف می‌کند، حتی بازگشت آوارگان را به تأخیر می‌اندازد.

رئیسی: حضور آمریکایی‌ها به هر بهانه‌ای در سوریه وجاهتی ندارد

کلیدواژه