اسد 09, 1401 14:39 Asia/Kabul
  • درگیری نیروهای مرزبانی ایران و طالبان در مرز هیرمند
    درگیری نیروهای مرزبانی ایران و طالبان در مرز هیرمند

درگیری مرزی بین نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و نیروهای دولت طالبان در افغانستان در منطقه مرزی هیرمند رخ داده است.

به گزارش رادیو دری ، اطلاعات رسیده حاکیست ،ظهر امروز یک شنبه در این درگیری‌ها نیروهای طالبان گلوله‌هایی به سمت منازل حاشیه شرقی شهر دوست‌محمد شلیک کردند و حجم آتش بین دو طرف برای دقایقی تشدید شده است.

مولوی محمد ابراهیم هیواد، فرمانده مرزی، در نیمروز، مدعی شد که در این درگیری یک تن از نیروهای طالبان کشته و یک تن دیگر زخمی شده است اما منابع مستقل چنین موضوعی را تاکنون تایید نکرده‌اند.

برخی اخبار رسیده حاکیست، این درگیری بعد از تلاش برخی نیروهای طالبان برای افراشتن پرچم طالبان در منطقه‌ای که خاک افغانستان نبوده،  رخ داده است.

طی سالهای گذشته در منطقه "شغالک" از توابع بخش مرکزی شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان، در داخل خاک ایران و در چند صدمتری مرز با افغانستان دیوارهایی برای مقابله با قاچاقچیان و اشرار احداث شده است، اما همچنانکه چند ماه پیش نیروهای طالبان با رعایت نکردن این خط مرزی باعث درگیری شده بودند، این بار نیز با تجاوز به این منطقه منجر به تبادل آتش شده‌اند.

نیروهای طالبان با درک غلط از خط مرزی تصور می‌کنند دیوار احداث شده، مرز بین ایران و افغانستان است حال آنکه چنین نیست و طی ماه‌های گذشته نیز مسئولان مرزبانی ایرانی سعی کرده‌اند آنان را نسبت به موضوع توجیه کنند.

با این حال ساعتی پیش برخی نیروهای طالبان با وارد شدن به همین منطقه سعی می‌کنند بر روی کپری که در این محدوده (بین دیوارها و رودخانه) قرار دارد پرچم طالبان را نصب کنند که با واکنش مناسب نیروهای ایرانی مواجه می‌شوند و این مسئله منجر به تبادل آتش میان طرفین می شود .

واکنش وزارت خارجه ایران به درگیری مرزی اخیر در مرز ایران و افغانستان

کلیدواژه