اسد 09, 1401 17:58 Asia/Kabul
  • مقام هندی: بندر چابهار ایران مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای مرکزی است
    مقام هندی: بندر چابهار ایران مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای مرکزی است

وزیر بنادر و کشتیرانی هند ، بندر چابهار ایران را مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای مرکزی دانست .

به گزارس رادیو دری، وزارت بنادر، کشتیرانی و آبراه های هند روز یکشنبه  در آیینی به مناسبت "روز چابهار"، در شهر بمبئی با بیان اینکه بندر چابهار را به قطب مهم ترانزیت تبدیل می کنیم، این بندر را مسیری ارزان تر، کوتاه تر، سریع تر و قابل اعتمادتر از هند به آسیای مرکزی از طریق ایران توصیف کرد.

«ساربادانا سونووال» وزیر بنادر و کشتیرانی هند در این نشست  گفت: چشم انداز دهلی نو این است که بندر شهید بهشتی در چابهار را به یک قطب ترانزیت تبدیل کند و آن را برای اتصال به کریدور شمال-جنوب با هدف دسترسی به کشورهای آسیای مرکزی  پیوند دهد.

«ساربادانا سونووال» تاکید کرد، هند مشتاق است از مشوق های بندر شهید بهشتی و منطقه تجارت آزاد چابهار برای شرکت های تجاری و لجستیکی استفاده کند.   

وزیر بنادر و کشتیرانی هند در ادامه از همه نمایندگان و سهامداران خواست پیشنهاداتی برای کاهش زمان و هزینه حمل و نقل ارائه دهند تا مسیری ارزان تر، کوتاهتر، سریعتر و قابل اعتمادتر از هند به ایران و آسیای مرکزی ایجاد شود.

در مراسم روز چهابهار از سوی وزارت بنادر و کشتیرانی هند در شهر بمبئی، شخصیت هایی از کشورهای آسیای مرکزی و جمهوری اسلامی ایران از جمله ابوالفضل محمد علیخانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بمبئی ، مسعود استاد حسین مشاور وزیر راه و شهرسازی  و سفرای کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان وسرکنسول افغانستان حضور داشتند.

چابهار ؛ امن‌ترین مسیر دسترسی تجار کشورهای منطقه به بازارهای جهانی

کلیدواژه