اسد 13, 1401 08:47 Asia/Kabul
  • تخت‌روانچی: ایران حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته ای در جهان است
    تخت‌روانچی: ایران حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته ای در جهان است

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی را حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته ای در جهان معرفی کرد.

به گزارش رادیو دری، مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در دهمین کنفرانس بین المللی بازنگری ان پی تی در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته ای است، به عدم اشاعه نیز متعهد است و از اجرای غیر تبعیض آمیز و بیطرفانه نظام پادمان‌های توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند.

تخت‌روانچی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی باید وظایف خود را به صورت حرفه ای و فارغ از فشار طرفهای ثالث و بخصوص اتهامات بی اساس سازمانهای جاسوسی انجام دهد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد، در حالی که ایران به گواهی  ۱۵ گزارش صریح آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال اجرای تعهدات هسته ای خود طبق توافق هسته ای بود، آمریکا در می ۲۰۱۸ از آن خارج شد و به اعمال مجدد تحریم های یکجانبه و راه اندازی یک کارزار فشار حداکثری علیه ایران دست زد تا مانع از انتفاع ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق شود.

تخت‌روانچی با بیان اینکه ایران با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری خود توانست این توافق را حفظ کند، تصریح کرد، از آوریل ۲۰۲۱، ایران با حسن نیت مشغول مذاکره با طرف های دیگر برای از سرگیری اجرای کامل توافق است اما حصول این هدف به تاخیر افتاده زیرا دولت آمریکا هنوز تصمیم نگرفته است تا بهره مندی ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق را تضمین کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تاکید کرد، وقتی آمریکا تصمیم درست بگیرد، در مقابل، ایران اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد و اجرای کامل تدابیر هسته ای منطبق با توافق ۲۰۱۵ را از سر خواهد گرفت.

پنج دهه تلاش برای خلع سلاح هسته ای؛ ضرورت ها و پیامدها

کلیدواژه