اسد 18, 1401 08:03 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان خطاب به بورل: توافق نهایی باید تأمین‌ کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد
    امیرعبداللهیان خطاب به بورل: توافق نهایی باید تأمین‌ کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز (دوشنبه) در گفت‌ وگوی تلفنی با "جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تمجید از تلاش‌های هماهنگ‌کننده این اتحادیه جهت تسهیل دستیابی به توافق در وین، تصریح کرد، توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران بوده و رفع پایدار و موثر تحریم‌ها را تضمین کند. 

به گزارش رادیو دری،  "امیرعبداللهیان" در این گفت وگوی تلفنی، با تأکید بر اینکه هیأت مذاکره‌کننده ایرانی با اراده و جدیت برای دستیابی به توافق در وین حضور داشته و ایده‌های سازنده‌ای را برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده ارائه داده است، افزود: دیدگاه‌ها و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران درباره ایده‌های ارائه‌ شده از سوی "انریکه مورا" معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌وگوها به وی‌ منتقل شده و انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند. 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان ابراز امیدواری کرد، با واقع‌بینی و اجتناب از اتخاذ مواضع غیرسازنده، به خصوص از سوی آمریکا، مسیر دستیابی به توافق هموار شود.

"جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این گفت وگوی تلفنی ضمن تاکید بر اینکه به نظر وی در دور جدید گفت وگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده است تصریح کرد، ارزیابی اش از این مرحله مذاکرات مثبت است.

"علی باقری" مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران پیش از شروع دور جدید مذاکرات در وین با بیان اینکه آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است، خاطرنشان کرده بود، توپ در زمین آمریکایی هاست تا از خود پختگی نشان داده و مسئولانه عمل نمایند.

مذاکرات با محوریت رفع تحریم های ظالمانه و غیرقانونی ضد جمهوری اسلامی ایران، به دلیل ابتکارات تیم مذاکره کننده ایران، پیشرفت‌هایی را تجربه کرده، اما تعلل دولت "جو بایدن" برای جبران اقدامات غیرقانونی دولت پیشین آمریکا و تداوم کارزار فشار حداکثری، منجر به تردیدهایی در جدیت این کشور برای بازگشت به برجام و طولانی شدن روند گفت‌ وگوها شده است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق برجام را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.

 امیرعبداللهیان: پیشنهاد برجامی بورل در حال بررسی است

 

کلیدواژه