اسد 24, 1401 12:15 Asia/Kabul
  • یکسالگی حکومت طالبان؛ ایران بار دیگر تشکیل دولت فراگیر را در افغانستان خواستار شد
    یکسالگی حکومت طالبان؛ ایران بار دیگر تشکیل دولت فراگیر را در افغانستان خواستار شد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: مهمترین و اصولی ترین موضع ایران از ابتدای خروج نیروهای اشغالگر از افغانستان، تشکیل یک دولت فراگیر متشکل از همه اقوام و گروه‌های سیاسی در این کشور بوده است

به گزارش رادیو دری؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۲۴ اسد در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در تهران با اشاره به نخستین سالگرد پایان اشغال افغانستان افزود:در شرایط کنونی آنچه که می تواند به بازگشت ثبات و آرامش و امنیت در افغانستان کمک کند، تشکیل یک دولت فراگیر متشکل از همه اقوام و گروه‌های سیاسی حاضر در این کشور است که از کل افغانستان نمایندگی کند و این مساله، مهمترین و اصولی ترین موضع ایران از ابتدای خروج نیروهای اشغالگر از افغانستان بوده است.

کنعانی همچنین وضعیت اسفبار کنونی در کشور افغانستان را نتیجه اقدامات نامشروع امریکا خواند و اظهار کرد: پس از ۲۰ سال، شاهد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و پایان اشغال‌گری غیرقانونی آن در این کشور هستیم که ثمره این اشغال‌گری نامشروع، چیزی غیر از کشتار و ویرانی زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی، خدماتی، درمانی و آموزشی در افغانستان نبود.

کنعانی ادامه داد: حقیقت این است که ما نیز از آنچه که در ۲۰ سال گذشته در افغانستان گذشت رنج بردیم. 

سخنگوی وزارت خارجه ایران اضافه کرد: بعد از خروج غیرمسوولانه امریکا از افغانستان این کشور همچنان به عنوان یک دولت اشغالگر نسبت به آنچه در افغانستان می گذرد مسوولیت دارد و خروج امریکا به معنای پایان مسوولیت های ۲۰ سال تجاوز و اشغالگری نیست.

کنعانی تصریح کرد: ما خود را در کنار مردم افغانستان می دانیم و ثبات و امنیت در این کشور، نه تنها تامین کننده منافع این مردم، بلکه تامین کننده منافع کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: ما با نگاه مسوولانه، تعامل ایجابی و سازنده با حاکمیت سرپرست افغانستان را دنبال می کنیم و گفتگوها در سطوح مختلف معطوف به کمک برای ایجاد ثبات و آرامش و همچنین توسعه در این کشور ادامه دارد.

 یکسال از سقوط نظام جمهوری و تسلط حکومت طالبان بر افغانستان می گذرد و جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این رویداد بزرگ سیاسی، افزون بر پذیرش نزدیک به یک میلیون پناهجوی جدید، همکاری با حکومت موقت طالبان، کمک به تامین امنیت، احیای اقتصاد بحران زده و کاهش فقر را در دستور کار خود قرار داده است.

افغانستان، زیر بار مشکلات برجای مانده از سالهای سیاه اشغال

رئیسی: باید به تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان کمک کنیم

تشکیل حکومت فراگیر ،شرط برقراری امنیت پایدار در افغانستان

کلیدواژه