سنبله 10, 1401 08:25 Asia/Kabul
  • کاظمی قمی: ایران همراه با کشورهای همسایه پشتیبان افغانستان امن و توسعه یافته است
    کاظمی قمی: ایران همراه با کشورهای همسایه پشتیبان افغانستان امن و توسعه یافته است

نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان گفت: ایران به همراه کشورهای همسایه پشتیبان افغانستان امن و توسعه یافته است.

به گزارش رادیو دری، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: گفت وگوهای سازنده ای با نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان داشته است.

کاظمی قمی افزود: همکاری‌های منطقه ای، تلاش در راستای برقراری صلح پایدار و مقابله با تروریسم از محورهای اصلی گفت وگوهایش با  نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان بوده است.

نمایندگان ویژه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در امور افغانستان روز چهارشنبه در مسکو دیدار و درباره آخرین تحولات این کشور تبادل نظر کردند.

«سید رسول موسوی» دستیار وزیر و مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امورخارجه ایران هم در توئیتی نوشت: نمایندگان ویژه ایران و روسیه در امور افغانستان درباره آخرین تحولات این کشور رایزنی کردند.

موسوی افزود: همکاری‌های منطقه‌ای و نقش محوری کشورهای همسایه افغانستان و روسیه در امنیت، صلح و ثبات افغانستان و مبارزه‌ با تروریسم محور اصلی رایزنی‌های «حسن کاظمی قمی» و «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان بود.

از زمان به قدرت رسیدن مجدد طالبان در اوت 2021 تا کنون، کشور افغانستان با شرایط بسیار دشوار اقتصادی ناشی از تمایل نداشتن جامعه جهانی برای شناسایی رسمی این گروه و بی رغبتی به همکاری با این کشور مواجه شده است.

اوضاع معیشتی مردم افغانستان به شدت دچار بحران شده و فقدان منابع مالی مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به افغانستان مانند برنج، جو، گندم و ذرت که به تبع آن کمبود و گرانی مواد غذایی در بازارهای این کشور رخ داده است، سبب شده تا امنیت غذایی در افغانستان به مخاطره افتد و نهادهای حقوق بشری درباره بحران انسانی ناشی از قحطی و گرسنگی برای میلیون ها نفر در این کشور هشدار دهند.

کاظمی قمی : ایران همواره حامی ملت افغانستان بوده است

کلیدواژه