سنبله 14, 1401 09:41 Asia/Kabul
  • تولید۹۰ درصد \
    تولید۹۰ درصد \"تریاک\" جهان در افغانستان تهدیدی برای کشورهای منطقه است

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران تولید ۹۰ درصد تریاک جهان در افغانستان را تهدیدی جدی برای کشورهای منطقه داتست.

به گزارش رادیو دری، سردار «اسکندر مومنی» دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران روز دوشنبه در نشست تخصصی معاونان، مشاوران، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های کشور که با عنوان "پیشگیری از اعتیاد، مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهبود یافتگان" برگزار شد، افزود: موضوع مقابله، پیشگیری، درمان و توانمند سازی باید در حوزه مبارزه با مواد مخدر پیگیری شود.
سردار مومنی با بیان اینکه افزایش بی رویه تولید مواد صنعتی به ویژه "شیشه" در دهه اخیر با حمایت مستقیم آمریکا در افغانستان شکل گرفته است، تصریح کرد: راه حل اصلی پیشگیری است چراکه ایران در کنار کشوری قرار دارد که منشاء تولید مواد مخدر به ویژه در ۲۰ سال اخیر با حمایت ناتو و آمریکا بوده است و تولید مواد مخدر در این کشور به حدود ۵۰ برابر رسیده است.
افغانستان از بزرگترین و اصلی‌ترین تولید کنندگان مواد مخدر در جهان است.

جمهوری اسلامی ایران با وجود شرایط تحریمی، با کشف و ضبط بیش از یک هزار تُن مواد مخدر در سال، بیش‌ترین میزان کشفیات مواد مخدر در جهان را به خود اختصاص داده است.
جمهوری اسلامی ایران همچنین به عنوان خط مقدم مبارزه با قاچاق مواد مخدر در جهان بیش از ۱۲ هزار نفر جانباز و شهید در این راه تقدیم کرده است.

پلیس مواد مخدر ایران: طالبان به وعده ممنوعیت کشت خشخاش عمل نکرده است

کلیدواژه