سنبله 23, 1401 19:22 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: صدور بیانیه غیرسازنده در نشست آژانس، هیچ ثمری ندارد
    امیرعبداللهیان: صدور بیانیه غیرسازنده در نشست آژانس، هیچ ثمری ندارد

وزیر امور خارجه ایران صدور بیانیه غیرسازنده در نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی ضد ایران را بی ثمر خواند.

به گزارش رادیو دری؛ «حسین امیرعبداللهیان» و «بدر البوسعیدی» وزیران خارجه ایران و عمان امروز (چهارشنبه) در گفت و گویی تلفنی درباره آخرین تحولات مرتبط با مذاکرات رفع تحریم‌ها تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو با تأکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به روند گفت‌وگو و تبادل پیام برای رفع تحریم‌ها و با اشاره به تلاش همه طرف‌ها در چند ماه گذشته، رمز رسیدن به نقطه مطلوب توافق در شرایط حاضر را  تمرکز آمریکا بر واقع بینی و نشان دادن داشتن اراده لازم برشمرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین افزود: صدور بیانیه غیرسازنده در نشست آژانس هیچ ثمری ندارد. 

بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تأکید بر اهمیت رسیدن به توافق و بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات، ضمن قدردانی از نقش سازنده ایران در روند مذاکرات وین، بر ضرورت تلاش در زمینه نتیجه گیری مثبت از ماه‌ها مذاکره، تأکید کرد.

نشست شورای حکام آژانس از روز دوشنبه در وین پایتخت اتریش و در مقر این سازمان در حال برگزاری است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشستی خبری ادعاهایی بی اساس علیه برنامه هسته‌ای ایران مطرح و مدعی شد که ایران به سؤالات درباره سه مکان ادعایی آژانس پاسخ نداده است.

در دور جدید مذاکرات وین با محور رفع تحریم ها ضد ایران که در روزهای چهارم تا هشتم اوت 2022 برگزار شد، چند پیشنهاد از سوی "انریکه مورا" هماهنگ کننده اتحادیه اروپا مطرح شد.

جمهوری اسلامی ایران 15 اوت پاسخ مکتوب خود درباره متن پیشنهادی اروپا که در آن مسیر از سرگیری اجرای کامل برجام تشریح شده است، ارائه و اعلام کرد که اگر واکنش آمریکا با واقع‌بینی و انعطاف همراه باشد توافق حاصل خواهد شد.

آمریکا هم در 24 اوت نظر خود را در این باره به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

دوم سپتامبر نیز ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از ارسال نظرات جمهوری اسلامی در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها خبر داد و گفت، متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

ساعاتی بعد از ارسال پاسخ ایران به انریکه مورا، وِدانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران، مدعی شد که پاسخ تهران سازنده نبود.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در واکنش به بهانه تراشی آمریکایی ها، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت، به واقع، هیچ موردی در پاسخ ایران وجود ندارد که بتواند مانعی جدی بر سر رسیدن به توافق باشد و حصول نتیجه در مذاکرات وین منحصراً به خواست سیاسی کشورهای شرکت کننده بستگی دارد.

روند مذاکرات وین؛ محور گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و عمان

کلیدواژه