سنبله 24, 1401 16:32 Asia/Kabul

رئیس جمهوری روسیه در دیدار با همتای ایرانی اش در ازبکستان به همکاری های بین المللی مسکو و تهران اشاره و اظهار کرد: همه مواضع ما در عرصه جهانی نزدیک به یکدیگر یا کاملا منطبق با یکدیگر است.

به گزارش رادیو دری، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر سمرقند ازبکستان گفت: همه تلاش خود را به کار می‌گیریم تا ایران به عضویت کامل سازمان همکاری شانگهای درآید.

پوتین اظهار کرد: شرکای ما در این سازمان از ابتکار عضویت ایران حمایت کردند و برای ثبت رسمی این عضویت، برخی ترتیبات معمولی پایانی باقیمانده است.

وی با اشاره به افزایش ۸۱ درصدی میزان مبادلات تجاری بین روسیه و ایران افزود: امضای توافقنامه جدید بین روسیه و ایران در مراحل پایانی است و هیاتی متشکل از ۸۰ شرکت روسی هفته آینده عازم ایران خواهد شد.

رئیس جمهوری روسیه با ابراز خرسندی از گسترش روابط دوجانبه با ایران در زمینه فناوری‌های پیشرفته  یادآور شد که نهم اوت، ماهواره خیام که در روسیه به سفارش ایران تولید شده است، به صورت موفقیت آمیز در مدار زمین قرار داده شد.

 رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: روابط بین تهران و مسکو دارای اهمیت راهبردی است و ما در خصوص توسعه روابط دوجانبه جدی هستیم.

ابراهیم رئیسی تاکید کرد که تأثیر بخش قابل توجهی از محدودیت‌ تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و ایران، در سایه همکاری های دو کشور خنثی می‌شود.

رهبر انقلاب: حوادث جهانی نشان‌دهنده نیاز ایران و روسیه به همکاری‌های متقابل است

دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در تهران

کلیدواژه