سنبله 28, 1401 12:42 Asia/Kabul
  • تاکید وزارت خارجه ایران بر پرهیز همه طرف ها در افغانستان از تشدید درگیری ها
    تاکید وزارت خارجه ایران بر پرهیز همه طرف ها در افغانستان از تشدید درگیری ها

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بر پرهیز از درگیری‌های افغان- افغان در افغانستان تاکید کرد.

به گزارش رادیو دری؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران با اشاره به تیرباران اسیران جنگی جبهه ضد طالبان در افغانستان گفت: پرهیز از درگیری‌های افغان  - افغان  و شکل گیری بستر سیاسی فراگیر برای تشکیل دولت متحد و فراگیر، رویکرد ایران است.

وی همچنین از احتمال برگزاری مذاکرات رفع تحریم‌ها در نیویورک خبر داد و  با اشاره به سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به نیویورک برای شرکت در  مجمع عمومی سازمان ملل متحد افزود: جمهوری اسلامی ایران از هر فرصتی برای بیان دیدگاه‌های خود در موضوعات مورد علاقه دوجانبه و بین‌المللی استفاده می‌کند.

رئیس مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه ایران درباره درگیری بین تاجیکستان و قرقیزستان نیز گفت: در سیاست همسایه محور ایران، تاجیکستان و قرقیزستان اهمیت خاصی دارند و جمهوری اسلامی ایران برمبنای سیاست همسایگی و منطقه‌ای و مناسبات خوب با دو کشور، اعلام آمادگی کرد در صورت اعلام نیاز دو طرف برای کاهش تنش‌ها و ایجاد آرامش و ترغیب روند گفت‌وگوهای دوجانبه کمک کند.

 

این دیپلمات ایرانی درباره درگیری های اخیر در مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که از روز سه‌شنبه هفته گذشته آغاز و به کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای دو طرف منجر شده است گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست همسایگی و سیاست اصولی خود مبنی بر تلاش برای کمک سازنده به حل و فصل بحران‌های منطقه ای در سریع ترین زمان ممکن وارد عمل و تلاش‌های سیاسی شد.

کنعانی بر استفاده از راهکارهای سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها  و ورود به گفت و گوهای سیاسی برای حل و فصل اختلافات مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاکید کرد.

 رئیس جمهوری ایران برای شرکت در نشست سازمان ملل عازم نیویورک شد

کلیدواژه