سنبله 31, 1401 11:50 Asia/Kabul
  • رئیسی: گره توافق باید به دست همان کسی باز شود که گره را زده است
    رئیسی: گره توافق باید به دست همان کسی باز شود که گره را زده است

رئیس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه موافق مذاکره با هدف رسیدن به نتیجه و توافق عادلانه و منطقی هستیم نه مذاکره برای مذاکره، تاکید کرد: گره توافق باید به دست همان کسی باز شود که گره را زده است.

 رئیس جمهوری اسلامی ایران، برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است.

به گزارش  رادیو دری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، "سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری ایران در نشستی با جمعی از متخصصان و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا در مورد یکی از دلایل اصلی تاکید ایران بر دخالت نکردن  بیگانگان در مسائل منطقه گفت: وضعیت امروز ملت افغانستان نتیجه  بیش از ۲۰ سال اشغال و مداخله آمریکا و نیرو‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی " ناتو"  در این کشور است. 

رئیسی افزود: جمهوری اسلامی ایران از توافق هسته ای  خارج نشده است و به همه تعهدات خود در این توافق نیز عمل کرده است،  این آمریکا بود که از این توافق خارج شد و کشور‌های اروپایی بودند که به تعهدات خود عمل نکردند.

رئیس جمهوری ایران تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون ۱۵ بار بر صلح‌آمیز بودن و نداشتن انحراف فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از مقررات این آژانس تاکید کرده است. 

رئیس جمهور گفت: در همین منطقه‌ای که ایران قرار دارد، چند کشور دیگر فعالیت‌های هسته‌ای و حتی فعالیت‌های مرتبط با تولید سلاح‌های هسته‌ای دارند درحالیکه  نه آژانس و نه کشور‌های مدعی در جهان حساسیتی روی آن‌ها ندارند.

رئیسی افزود:  کشور‌های غربی اگر در ادعای خود در حمایت از دموکراسی صادق هستند، شرایط برگزاری انتخاباتی آزاد با حضور همه فلسطینیان فارغ از یهودی، مسیحی یا مسلمان بودن آنان را فراهم کنند تا خودشان برای سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند.

رئیس جمهور درباره درگیری‌های اوکراین نیز  گفت: ایران خود تجربه تلخ جنگی هشت ساله را که با حمایت و تحریک آمریکا و کشور‌های اروپایی به این کشور تحمیل شد از سر گذرانده و لذا از تمام ظرفیت‌های خود برای میانجی‌گری و پایان یافتن هر چه سریع‌تر این درگیری‌ها بهره خواهد گرفت.

رئیس‌جمهور معیار‌های مدعیان غربی حقوق بشر را دوگانه خواند و گفت: مدعیان حمایت از حقوق بشر در برابر گزارش‌ها و اخبار رسمی از کشته شدن زنان و مردان در کشور‌های غربی و آمریکا به دست نیرو‌های پلیس حساسیتی نشان نمی‌دهند.

رئیسی  گفت: خواهان توازن و تعادل در سیاست و تعاملات خارجی خود هستیم و ارتباط با جهان را صرفاً در تعامل با چند کشور غربی نمی‌بینیم. 

سخنرانی رییس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

کلیدواژه