میزان 03, 1401 08:06 Asia/Kabul
  • ایده ایران برای حل معضل اشغالگری در فلسطین
    ایده ایران برای حل معضل اشغالگری در فلسطین

وزیر امورخارجه ایران گفت: معضل اشغالگری و مناقشه دیرین در غرب آسیا با اجرای ابتکار دموکراتیک ایران و برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین حل و فصل شده و ساکنان حقیقی فلسطین می‌توانند حکومت مورد نظر خود را تعیین کنند.

به گزارش رادیو دری، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه ایران روز شنبه در اجلاس وزیران امورخارجه جنبش غیرمتعهدها برای فلسطین که در حاشیه هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در محل این نهاد بین‌المللی برگزار شد، افزود: متاسفانه در سایه سکوت جامعه جهانی و انفعال مجامع حقوق بشری، سراسر فلسطین با شرایط اسفباری مواجه بوده و ملت فلسطین بیش از پیش، در حال تجربه شرایط غیرانسانی و تحمل ناپذیر اشغال، محاصره، تجاوز، توسعه طلبی و سیاست وحشیانه رژیم اسرائیل است.

وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد: در سایه رژیم آپارتاید صهیونیستی، موارد نقض حقوق اولیه مردم فلسطین از جمله حق حیات و حق سکوت و حق کار و موج جدیدی از شهرک سازی، کوچ اجباری، مصادره اموال و اراضی، تخریب باغات و اراضی کشاورزی و بازداشت جوانان و کودکان فلسطینی روز به روز افزایش می یابد.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه رژیم اشغالگر اسرائیل میان افکار عمومی ملت‌ها، بیش از هر زمان دیگری به عنوان رژیم جنایتکار و آپارتاید شناخته شده است، گفت: در سالهای اخیر موج بزرگی از محکومیت حقوق بشری اسرائیل توسط سازمان‌های مهم بین المللی حقوق بشری پدید آمده و بسیاری از این سازمان‌ها، رژیم صهیونیستی را مصداق آپارتاید اعلام کرده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد است که در صورت اراده حقیقی اعضای این نهاد مهم بین المللی و پایبندی اعضای غیرمتعهدها به منشور این جنبش، ظرفیت‌های لازم برای استیفای حقوق مردم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر وجود خواهد داشت.

امیرعبداللهیان: پاسخ مقاومت به اشغالگری صهیونیست‌ها پشیمان‌کننده است

کلیدواژه