میزان 05, 1401 08:51 Asia/Kabul
  • گفت وگوی امیرعبداللهیان و گریفیتس درباره وضعیت بشردوستانه مردم یمن، افغانستان و سوریه
    گفت وگوی امیرعبداللهیان و گریفیتس درباره وضعیت بشردوستانه مردم یمن، افغانستان و سوریه

وزیر امور خارجه ایران گفت: در حالی که نزدیک به ۵ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند، روزانه تعداد قابل توجهی هم وارد ایران می‌شوند، اما از کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در این زمینه خبری نیست.

به گزارش رادیو دری ، حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با قدردانی  از تلاش های  گریفیتس بر  تسهیل امور و حمایت ایران از ادامه تلاش های انساندوستانه بین المللی باهدف کاهش آلام انسانی تاکید کرد. 

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران افزود: انتظار می رود سازمان ملل به رفع محاصره بشردوستانه مردم یمن، در کنار برقراری گفتگوهای سیاسی واقعی توسط طرف های یمنی به منظور ادامه آتش بس در این کشور توجه داشته باشد. 

مرور تحولات سیاسی و وضعیت بشردوستانه افغانستان و سوریه از دیگر مباحث گفت وگوی امیرعبداللهیان و گریفیتس بود.  

امیرعبداللهیان در ادامه عنوان کرد در حالی که نزدیک به ۵ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می کنند که روزانه تعداد قابل توجهی به با عبور از مرزهای مشترک وارد ایران می شوند، اما از کمک های بشردوستانه سازمان ملل به این جمعیت بزرگ و بویژه آوارگان جدید افغانستانی در ایران خبری نیست.

وی بر ضرورت توزیع عادلانه کمک های بشردوستانه بین همه مردم سوریه و توجه جدی تر آژانس های بین المللی امدادرسانی به مردم  سوریه تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین تلاش های ایران برای توقف جنگ در اوکراین را تبیین و بر ضرورت توجه به وضعیت آوارگان اوکراینی تاکید کرد. 

مارتین گریفیتس نیز با قدردانی از مهمان نوازی ایران از اتباع پناهجوی افغانستانی، ایران را نمونه مجزا در پذیرش و کمک به پناهندگان در دنیا دانست. 

 

وی بر نبود بودجه کافی برای تامین نیازهای بشردوستانه در سه کشور مذکور اشاره و ابراز داشت برخی کشورهای کمک کننده به رغم تعهد به کمک به تعهدات مالی خود عمل نکرده اند. 

گریفیتس بر گفت وگوهای خود با مقامات کشورهای درگیر در بحران افغانستان اشاره و موضوع نحوه ارائه کمک های بشردوستانه را مطرح کرد. 

نماینده دبیرکل در امور بشردوستانه  در خصوص سوریه ابراز امیدواری کرد تا توافقی همانند انتقال غلات بین اوکراین و روسیه در سوریه برای انتقال کمک های بشردوستانه نیز اتفاق افتد. 

وی گفت وگوی سیاسی را برای ادامه آتش بس و ایجاد ثبات اقتصادی در یمن ضروری دانست و از توجه بدون تبعیض ایران به بحران اوکراین قدردانی کرد.

بحران افغانستان بدترین بحران انسانی در جهان است

کلیدواژه