میزان 05, 1401 16:22 Asia/Kabul
  • امیرعبداللهیان: آماده پاسخگویی به سوالات آژانس انرژی اتمی هستیم
    امیرعبداللهیان: آماده پاسخگویی به سوالات آژانس انرژی اتمی هستیم

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: آماده پاسخگویی به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم، اما آژانس باید تکنیکی و فنی عمل کند.

به گزارش رادیو دری؛  حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با رسانه ها گفت: اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی  بر مسوولیت و وظیفه فنی خود متمرکز شود، همکاری با آژانس را تقویت خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: آمریکا و سه کشور اروپایی، کار اشتباهی انجام دادند که در جریان مذاکرات، قطعنامه را ارائه کردند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: مشکل ایران  با آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که سیاسی عمل می کند.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: دو درصد کل فعالیت هسته ای جهان را در ایران آن هم درچارچوب صلح آمیز انجام می دهیم، اما ۳۷ درصد بازرسی های آژانس به ایران اختصاص دارد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: اتهامات بی اساسی که  در دستور کار آژانس علیه ایران است، باید از میان برداشته شود.

وی گفت:  در نیویورک از آمریکایی ها این پیام را دریافت کردیم که بیایید با هم مستقیم مذاکره کنیم؛ این در حالی است که در هر مذاکره مستقیم باید نفعی باشد به ویژه میان ایران و آمریکا با همه حساسیت ها و رفتاری که آمریکایی ها در چهار دهه گذشته با ایران داشته اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین با اشاره به پنج دور مذاکرات ایران و عربستان افزود: در این مذاکرات بر موضوعاتی توافق کردیم و از بازگشت روابط دیپلماتیک دو کشور به حالت طبیعی و بازگشایی سفارتخانه های دو کشور استقبال می کنیم و دریچه بازگشت عربستان به روابط عادی با ایران را باز گذاشته ایم.

امیرعبداللهیان درباره همکاری های دفاعی ایران با روسیه هم افزود : همکاری دفاعی داریم اما از هیچ طرفی در جنگ اوکراین حمایت نمی کنیم و مخالف جنگ هستیم.

امیرعبداللهیان: ایران برای رسیدن به توافق پایدار جدی است

امیرعبداللهیان: صدور بیانیه غیرسازنده در نشست آژانس، هیچ ثمری ندارد

 

کلیدواژه