میزان 07, 1401 08:49 Asia/Kabul
  • غریب‌آبادی: آمریکا درباره حمایت از حقوق ایرانیان دم نزند
    غریب‌آبادی: آمریکا درباره حمایت از حقوق ایرانیان دم نزند

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران با اشاره به اعمال تحریم های آمریکا ضد ملت ایران گفت: آمریکا درباره حمایت از حقوق ایرانیان دم نزند.

به گزارش رادیو دری، کاظم غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران روز چهارشنبه در دیدار با سفرای بلژیک و آلمان در تهران به طور جداگانه، اقدامات مداخله جویانه آمریکا به بهانه حمایت از حقوق بشر ایرانیان را محکوم کرد و افزود: آمریکایی که با تحریم‌های خود حقوق بشر میلیون‌ها ایرانی را نقض کرده و جان بسیاری از ایرانیان را به مخاطره انداخته است، چگونه می‌تواند دم از حمایت از حقوق آنان بزند.

غریب آبادی با تاکید بر عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری حقوق شهروندان خود، از جمله مهسا امینی گفت: متاسفانه برخی از کشورهای اروپایی و رویه‌های بین المللی حقوق بشری در اقدامی شتابزده و البته سیاسی، ادعاهایی درباره ضرب و شتم خانم امینی مطرح کردند که این ادعاها طبق بررسی‌های اولیه و گزارش بیمارستان رد شده اند؛ با این وجود، علت فوت در دست بررسی است و نتایج آن به زودی مشخص و گزارش خواهد شد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران همچنین با انتقاد از حمایت آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از اغتشاشات در ایران اظهار کرد، در هیچ کجا به تجمعاتی که همراه با خشونت و حمل سلاح سرد و گرم و تخریب اموال عمومی و خصوصی باشد، تجمعات مسالمت آمیز گفته نمی‌شود.

غریب آبادی تصریح کرد، در ایران سالانه صدها تجمع و اعتراض مسالمت‌آمیز بدون هیچ مشکلی برگزار می‌شود، اما آنچه طی چند روز اخیر در برخی شهرهای ایران مشاهده شد، با اقدامات خشونت‌آمیز، وحشت‌افکنانه، خرابکاری و آسیب به اموال عمومی و خصوصی شهروندان توام بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران در توضیح بخشی از اقدامات آشوبگران در کشور گفت: در جریان این تجمعات خرابکارانه، اموال عمومی و خصوصی متعددی به آتش کشیده شده و یا به غارت رفته اند و برخی عوامل مجری قانون و مردم عادی دراثر سلاح‌های سرد و گرم این اغتشاشگران جان خود را از دست داده یا مجروح شدند.

انتقاد غریب آبادی از رای مخالف آمریکا به دو قطعنامه حقوق بشری

کلیدواژه