میزان 07, 1401 08:59 Asia/Kabul
  • رئیسی: خواست ایران در مذاکرات تضمین قابل اعتماد است
    رئیسی: خواست ایران در مذاکرات تضمین قابل اعتماد است

رئیس جمهور ایران بر تضمین قابل اعتماد و حل و فصل مسائل پادمانی به منظور جلوگیری از نقض عهد مجدد طرف غربی و صدور قطعنامه علیه ایران به بهانه های سیاسی پادمانی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران چهارشنبه شب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم در پاسخ به سوال درباره آخرین وضعیت پرونده مذاکرات هسته ای با اشاره به دیدار اخیرش با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: در این دیدار بر دو اصل حل و فصل مسائل پادمانی و رفع پایدار تحریم‌ها با امکان انتفاع اقتصادی ملت ایران تاکید کرده است.

رئیسی با انتقاد از رویکرد سیاسی آژانس انرژی اتمی گفت: روسای آژانس پس از بازید از صنعت هسته ای ایران رسما اعلام می کنند که انحرافی صورت نگرفته اما به محض اینکه به اروپا باز می گردند یا از سوی رژیم صهیونیستی با آنها تماسی گرفته می شود لحن و ادبیاتشان تغییر می کند که این تغییر موضع نشان از رویکرد سیاسی به مسئله است.

آیت الله رئیسی همچنین درباره ابتکارش در نشان دادن تصویر حاج قاسم سلیمانی در مجمع عمومی ملل متحد که بسیار مورد توجه محافل سیاسی و رسانه‌ها قرار گرفت و پیام و هدف این ابتکار گفت: می‌خواستم عرض کنم که مؤسس داعش آمریکایی‌ها بودند و قهرمان مبارزه با داعش و تروریسم حاج قاسم سلیمانی بود؛ کسی که قهرمان مبارزه با تروریسم بود به دست آمریکایی‌ها و به دست رئیس جمهور سابق آمریکا به شهادت رسید.

رییس جمهور در ادامه به دستاوردهای دو سفر اخیر به سمرقند برای شرکت در اجلاس شانگهای و سفر به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت و اظهار داشت: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای مساله و رویداد مهمی است.

آیت الله رییسی با بیان اینکه با عضویت کشورمان در سازمان همکاری شانگهای از نظر اقتصادی ایران به زیرساخت‌های زیرساختهای اقتصادی آسیا متصل شد، تاکید کرد: اعضای شانگهای بخش قابل توجهی از جمعیت جهان را در خود جای داده است و این کشورها و بخش مهمی از اقتصاد جهان را در اختیار دارند.

رییس جمهور با یادآوری اینکه اعضای اتحادیه اوراسیا و نیز شانگهای کشورهایی قابل توجه هستند، افزود:طبیعتا ارتباط اقتصادی و تجاری ایران با این کشورها و با این زیرساخت‌ها حتما می‌تواند به توسعه تجارت و توسعه اقتصادی ایران کمک شایانی داشته باشد.

آیت الله رییسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره حادثه رخ داده برای خانم مهسا امینی که همزمان با سفر وی به سمرقند در ازبکستان رخ داد و اقدامات انجام شده برای روشن شدن این موضوع اظهار داشت:  اصل ما در ماجرای فوت مهسا امینی شفافیت و عدالت است؛ اگر قصوری و تقصیری در این قضیه شده باشد بدانید مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

رئیسی در ادامه در خصوص اغتشاشات اخیر هم گفت: همه ملت ایران بر این نکته متفق هستند که امروز هرگونه آشوب و اغتشاش در کشور موجب سلب امنیت و تعدی به جان و مال مردم می‌شود از این رو اغتشاش از طرف هیچ‌کس و با هیچ‌ سلیقه‌ای قابل پذیرش نیست.

رییس جمهور ایران در ادامه با بیان اینکه مردم در این قضیه ضد انقلاب و معاندان را ناکام گذاشتند، اظهار داشت: آنها می خواستند همچون فتنه های گذشته در کشور بلوا ایجاد کنند.

آیت الله رییسی با بیان اینکه دشمنان هر بار یک موضوع را بهانه می کنند تا بلوا به راه بیندازند، افزود: آنها دلسوز ملت ایران نیستند، ملت ایران هم آنها را می‌شناسند.

وزیر امورخارجه ایران: تلاش‌های برای بی اثر کردن و لغو تحریم‌ها ادامه دارد

کلیدواژه