میزان 11, 1401 10:53 Asia/Kabul
  • پایش تصویری ۱۸۰ کیلومتر از نوار مرزی ایران و افغانستان
    پایش تصویری ۱۸۰ کیلومتر از نوار مرزی ایران و افغانستان

۱۸۰ کیلومتر از راستای مرز ایران و افغانستان در خراسان رضوی به صورت تصویری پایش می‌شود.

به گزارش رادیو دری ، فرمانده مرزبانی خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ۱۸۰ کیلومتر از نوار مرزی ایران و افغانستان در شرق خراسان رضوی به صورت تصویری و هوشمند پایش می‌شود که این اقدام در ۳۲ مقر در این راستا صورت می‌گیرد.

سردار مجید شجاع افزود: تصاویر مرز با استفاده از تجهیزات بروز از جمله دوربین‌های سداد تاکتیکی ثبت می‌شود که در هم در مرزبانی استان و هم در هنگ مرزی تایباد قابل مشاهده است.

وی گفت: برای  هوشمندسازی مرزها، یک سایت مخابراتی در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان، دستگاه بازرسی چمدانی در مرز دوغارون با اعتبار یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و زیرساخت‌های ویدئوکنفرانسی در مرز‌ها راه‌اندازی شده است.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی با اشاره به آمار ورود و خروج در مرز زمینی دوغارون افزود: از ابتدای امسال تا کنون، تعداد ۷۹ هزار کامیون باری و حامل سوخت با افزایش سه درصدی نسبت به پارسال وارد ایران و ۶۵ هزار دستگاه با افزایش ۲۳ درصدی نیز از کشور خارج شده اند.

سردار شجاع گفت: در همین بازه زمانی، بیش از ۷۳ هزار نفر از اتباع غیر مجاز خارجی از سمت کشور افغانستان وارد حوزه استحفاظی هنگ مرزی تایباد در خاک ایران شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: این اتباع غیر مجاز توسط مرزبانان با حفظ کرامت انسانی دستگیر می‌شوند و طی فرایندی، به کشور افغانستان تحویل داده می‌شوند.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی گفت: مرزبانی خراسان رضوی از هفت گذرگاه تجاری و دروازه ورودی به جمهوری اسلامی ایران در این استان شامل مرز زمینی دوغارون تایباد، مرز زمینی باجگیران قوچان، مرز زمینی و ریلی سرخس، مرز زمینی و ریلی لطف‌آباد درگز و مرز ریلی شمتیغ خواف حفاظت و حراست می‌کند.

صادرات ۱۳۴هزار تن کالا ازگمرک دوغارون به افغانستان

کلیدواژه