میزان 12, 1401 19:57 Asia/Kabul

جهان در آستانه سالروز شهادت یازدهمین مهر سپهر امامت و ولایت حضرت امام حسن عسگری(ع) هم ناله با فرزند بزرگوارشان، آخرین حجت حق، حضرت بقیه الله الاعظم سوگوار و سیاهپوش است.

به گزارش رادیو دری؛ چهارشنبه هشتم ربیع الاول سال  1444 هجری قمری برابر با سیزدهم میزان سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)  پدر بزرگوار قطب عالم امکان، حضرت ولی عصر(عج) است.

مردم سراسر ایران اسلامی در شب و روز سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) امام یازدهم شیعیان با حضور در مساجد ، تکایا ، حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)  در مشهد  و حرم مطهر حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم عزاداری می کنند.

همچنین شهر سامرا در عراق و حرم آن امام شریف آماده است تا فردا از میلیون ها زائر عزادار و دلسوخته میزبانی کند.

بیش از 600 موکب خدماتی و سوگواری از استان‌های مختلف عراق به زائرانی که در مراسم سالروز شهادت آن حضرت شرکت می‌کنند خدمات ارائه می کنند.

امام حسن عسکری (ع) هشتم ربیع الاول سال 260 هجری قمری در شهر سامرا ، شمال عراق، به شهادت رسیدند و در همین شهر در کنار مرقد پدرشان به خاک سپرده شدند.

مدفن آن دو امام بزرگوار  به حرم عسکریین مشهور است و از زیارتگاه‌های شیعیان در عراق به شمار می‌آید.

امام حسن عسکری (ع) پس از شهادت پدرشان امام هادی(ع)، رهبری دینی مسلمانان را به عهده گرفتند.

این امام بزرگوار در مکتب علم و دانش خود اندیشمندان با فضیلتی را تربیت کردند که هر کدام با به جای گذاردن آثار مکتوب در زمینه‌های مختلف علوم اسلامی، گام‌های موثری را برای اعتلای معارف اسلامی برداشتند.

دوران عمر 29 ساله امام حسن عسکری (ع ) به سه دوره تقسیم می‌شود: دوره اول 13سال است که زندگی آن حضرت در مدینه گذشت، دوره دوم 10سال در سامرا قبل از امامت و دوره سوم نزدیک 6 سال امامت آن حضرت است. 

رادیو دری فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام حسن عسکری (ع) را به همه مسلمانان به ویژه به آستان تا آسمان بلند حضرت ولی عصر (عج) تسلیت می گوید.

تبیین جانشینی امام مهدی (عج ) بعد از شهادت پدربزرگوارشان امام حسن عسگری (ع)

کلیدواژه