میزان 15, 1401 11:00 Asia/Kabul
  • مخبر: تحریم‌ها نمی‌تواند مانع از همکاری‌های تهران و مسکو شود
    مخبر: تحریم‌ها نمی‌تواند مانع از همکاری‌های تهران و مسکو شود

 معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران  و نخست وزیر روسیه بر سرعت بخشیدن به روند توسعه همکاریهای تهران-مسکو و رفع موانع پیش روی گسترش روابط تجاری و اقتصادی فیمابین تاکید کردند.

به گزارش رادیو دری «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه در نشست مشترک هیات‌های عالی رتبه ایران و روسیه که در حاشیه دومین مجمع اقتصادی خزر برگزار شد، گفت: ایران و روسیه از روابط خوب و رو به رشدی برخوردار هستند و اراده دو کشور برای تقویت همه جانبه روابط جدی است.
معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دیدار شب گذشته مدیران برخی شرکتهای عالی رتبه روسی با هیات ایرانی، افزود: در این دیدار در خصوص سرمایه گذاری شرکتهای روسی در میادین نفتی و همچنین در بخش کشاورزی، مالی، بانکی و ترانزیت و حمل و نقل گفت و گو و تصمیماتی اتخاذ و مقرر شد طرفین برنامه زمانبندی برای اجرا ارائه دهند.
مخبر،  حمل و نقل، ترانزیت، انرژی و فعال کردن کریدور شمال-جنوب را از مهمترین محورهای همکاری ایران و روسیه برشمرد و گفت: ایجاد بانک مشترک، برقی کردن راه آهن گرمسار- اینچه برون و سرعت بخشیدن به قراردادهای نفتی و گازی و ایجاد منطقه آزاد مشترک از دیگر زمینه‌های همکاریهای مورد نظر است که باید با جدیت پیگیری شود.
نخست وزیر روسیه نیز با اشاره به روابط دوستانه و حسن همجواری میان دو کشور، گفت: مسکو نسبت به گسترش و تعمیق همکاریها با تهران در تمام عرصه‌ها اهتمام دارد.
«میخائیل میشوستین» توسعه و گسترش روابط دو کشور را بهترین پاسخ به تحریم‌های غیرقانونی ضد ایران و روسیه دانست و افزود: از حضور و فعالیت شرکتهای ایرانی در روسیه استقبال می شود و زمینه فعالیت و همکاری مشترک برای شرکای مسکو، در روسیه فراهم است.
دومین مجمع اقتصادی کشور‌های حاشیه دریای خزر با حضور معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیران چهار کشور ساحلی  قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه در مسکو برگزار شد.

کلیدواژه