جدی 14, 1395 23:53 Asia/Kabul
  •  ارجاع اختلاف شرکت ملی گاز ایران با شرکت گاز ترکمنستان به داوری بین المللی

شرکت ملی گاز ایران در اطلاعیه ای در پاسخ به بیانیه صادره از سوی وزارت امور خارجه ترکمنستان در خصوص قطع صادرات گاز این کشور به ایران تصریح کرد: شرکت ملی گاز ایران، فرایند ارجاع اختلافات خود با شرکت ترکمن گاز را به داوری بین المللی در دستور کار قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، شرکت ملی گاز ایران روز سه شنبه اعلام کرد: این شرکت در طول سال های اخیر مطالبات جاری و بخشی از بدهی قبلی خود به شرکت ترکمن گاز را که بالغ بر بیش از 4/5 میلیارد دلار بوده با حسن نیت و از طرق مختلف پرداخت کرده است.

بر اساس اطلاعیه شرکت ملی گاز ایران آنچه به عنوان بدهی شرکت ملی گاز ایران به ترکمنستان مطرح است مربوط به سال های تحریم ظالمانه ایران بوده که در آن دوره نیز اگر چه امکان پرداخت مستقیم پول به دلیل تحریم ها  نبوده اما ایران مبالغ قابل توجهی از این بدهی را با توافق طرفین در قالب صادرات کالا و خدمات به شرکت ترکمن گاز پرداخت کرده است.

در اطلاعیه شرکت ملی گاز ایران تصریح شده به موازات مذاکرات در خصوص نحوه باز پرداخت بدهی ها، شرکت ملی گاز ایران به علت تخلفات عدیده شرکت ترکمن گاز از مفاد قرارداد دوجانبه از جمله در کیفیت و کمیت گاز تحویلی به ایران که شرکت ترکمن گاز را اخیرا مشمول جرائم مقرر در قرارداد می کند به طور جدی متقاضی مذاکره و تصمیم گیری در این موارد نیز بود که در عمل بدون پاسخ مانده است.

شرکت ملی گاز ایران در این اطلاعیه تاکید کرده است، بر اساس مفاد صریح قرارداد امضا شده میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز، این شرکت حتی در صورت وجود بدهی یا تاخیر در پرداخت از سوی طرف ایرانی، مجاز به قطع جریان گاز نبوده و چنین اقدامی نقض آشکار قرارداد و نشانگر این بوده که شرکت ترکمن گاز در مبادلات بین المللی شریکی قابل اطمنیان نیست.

در اطلاعیه شرکت ملی گاز ایران همچنین خاطر نشان شده است با توجه به اینکه شرکت ملی گاز ایران بر این باور است که اختلافات مالی و حقوقی مطرح شده صرفا بین دو شرکت ترکمن گاز و شرکت ملی گاز ایران است لذا انتظار بر این است که مقامات محترم سیاسی ترکمنستان اجازه دهند که طرفین در چارچوب مفاد قرارداد و اصول تجاری به مذاکره و حل و فصل اختلافات خود بپردازند ضمن اینکه دخالت وزارت امور خارجه ترکمنستان در دعوای حقوقی بین دو شرکت خلاف صریح مفاد قرارداد موجود نیز است.

وزارت امور خارجه ترکمنستان روز سه شنبه در بیانیه ای با اشاره به اقدام این کشور در قطع صادرات گاز به ایران ، مدعی شده بود این اقدام دولت عشق اباد ناشی از تعلل شرکت ملی گاز ایران در پرداخت بدهی ها است.

شرکت "ترکمن گاز" به طور ناگهانی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد، بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح روز یکشنبه اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است.

این اقدام ترکمنستان، مشکلات بسیاری را برای استان های شمالی ایران ایجاد کرد.

ترکمنستان در سال 2009 نیز در اوج سرمای زمستان برای افزایش دادن قیمت گاز خود ، انتقال گاز به ایران را قطع کرده بود.

کلیدواژه