دلو 28, 1395 16:25 Asia/Kabul
  • رییس سازمان توسعه تجارت ایران: تجارت میان ایران و تاجیکستان آسان می‌شود

دومین نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران، تاجیکستان و ترکمنستان روز پنج شنبه در مشهد برگزار شد.

به گزارش رادیو دری ، در این نشست مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از آسان شدن قوانین و تعرفه‌های گمرگی در مراودات تجاری ایران و تاجیکستان خبر داد.

وی افزود: خوشبختانه ظرفیت تجاری بالای ولایت خراسان رضوی و توان سرمایه گذاران ایرانی و از سوی دیگر شرایط مساعد جذب سرمایه در کشورهای منطقه به ویژه تاجیکستان و ترکمنستان، چشم‌انداز روشنی را در مراودات تجاری منطقه نوید می‌دهد.

خسروتاج گفت: برخورداری از نظام تعرفه مناسب، برنامه ریزی گسترش حجم سرمایه‌ی در گردش، ضمانت‌نامه خرید کالای تولیدکنندگان و تقویت تشکل‌های اقتصادی در زمینه صادرات از اصلی‌ترین ضرورت‌های امروز سیاستگذاری‌های اقتصادی در تبادلات تجاری است.

اسکندری رییس هیأت مدیره گروه توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری تاجیکستان نیز حجم بالای مبادلات کالا بین ایران و تاجیکستان و همچنین حضور سرمایه‌گذاران ایرانی را در تاجیکستان بسیار مثبت و چشمگیر ارزیابی و تصریح کرد: اطلاع داشتن تاجران کشورهای مبدا و مقصد از قوانین تجاری هر کشور، نیاز امروز فعالان اقتصادی است.

اسکندری، قوانین تجاری تاجیکستان را نسبت به دیگر کشورهای عضو پیمان تجاری همکاری‌های اقتصادی کشورهای جامعه همسود مشترک (CIS) روان‌تر دانست و گفت: در حال حاضر ما به وحدت رویه در نظام و قوانین گمرکی و تجاری میان کشورها نیازمندیم.

کلیدواژه